Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Mesele Dergisi Sayı - 108

Mesele Dergisi Sayı - 108

Mesele Dergisi Sayı - 108

Yazar: Kolektif
Yayınevi :

Mesele Dergisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789786024407


Mesele'nin Aralık sayısı çıktı: "Nereye doğru sürükleniyoruz?"

Mesele kitap dergisi 108. sayısında kapağına Türkiye'nin içine sıkışıp kaldığı kanlı toplumsal ve siyasi süreci taşıdı. Altı ay içinde gerçekleşen iki seçimle birlikte sunulan sözde "kaos-istikrar" ikileminin hiçbir gerçek payına sahip olmadığı ortaya çıktı. Tersine, kitlelere sunulan kaos daha da katmerlendi. Doğu'da ve Batı'da farklı nitelikte, dış politikada ise rastgele uygulanan şiddet pratikleri günümüzün gerçekliği haline geldi. O yüzden iki temel soruyu soruyoruz: "Nereye doğru sürükleniyoruz?" ve "Bir çıkış yolu var mı?"

Dosya konusu için Nuray Sancar, Türkiye solunun tarihsel bakiyesi ekseninde yeni bir birliktelik imkânını yazdı: "Dereleri bir nehirde birleştirmek için." İrfan Özdabak, Hayri Kozanoğlu'yla seçimlerin ardından sosyalistleri konuştu: "Hep birlikte, yeniden..." Sarphan Uzunoğlu, borçluluk ve güvenlikleştirmeden hareketle yeni toplumsal dayanışmayı yazdı: "Emekçi seçmene bubi tuzağı." Yunus Öztürk, Meryem Koray'la, Aziz Çelik ile derlediği Himmet, Fıtrat, Piyasa: AKP Döneminde Sosyal Politika kitabını konuştu: "Neo-liberalizmin AKP'cesi... Ahbap-çavuş kapitalizmi." Mehmet Akkaya, Taner Timur ile seçim sonuçlarını konuştu: "Nefesi tükenmiş, uzatmaları oynayan bir AKP var ortada."

Kapak konusunun yanı sıra kitap değerlendirmeleri, kültür-sanat yazıları, röportajlar ve güncel konulara dair yazılar Mesele'nin 108. sayısında:

-Şöhret Baltaş, Reddi Nisyan'da yazdı: "Ötme bülbül, şen değil bağım..."
-Feyzi Çelik ve İrfan Özdabak yazdı: "AKP'nin 17/25 Aralık yolsuzluk skandalı ve tarihsel hafıza sorunumuz"
-Candan Yıldız, Hamit Bozarslan'la Ortadoğu'daki gelişmeleri ve Kürt sorununu konuştu: "Ortadoğu'da sadece devletler değil, toplumlar da çöküyor"
-Vijay Prashad, CIA ve gerçekleştirdiği darbelerin kısa bir tarihini yazdı: "Daimi keder ülkeleri"
-Özlem Yeniay, Brezilya mektubunda ALBA'yı yazdı: "Sosyal hareketlerin kıtasal koalisyonu"
-Mehtap Doğan, Halim Yazıcı'yla Beraber ve Solo Ölümler kitabını konuştu: "Ölüm eski bir şey; ama ne zaman başa gelse yepyeni"
-Yağız Ay, Slavoj ?i?ek'in Bedensiz Organlar kitabını değerlendirdi: "Bedensiz Organlar ya da bir Deleuze okuru olarak ?i?ek"
-Philip Pullman'ın yazma ve okuma serüveni üzerine yazısını Can Semercioğlu Türkçe'ye çevirdi: "Yazmak despotizmdir, okumaksa demokrasi"
-Çağrı Uluğer ve Raşit Mutlu, Ali Akay'la Refleksif Akışkanlıklar kitabını konuştu: "Seza Paker'de piyasanın beklemediği ekolojik ve minör bir tavır mevcut"
-Çağrı Uluğer, Gilles Deleuze ve Félix Guattari'nin Kafka: Minör Bir Edebiyat İçin kitabını değerlendirdi: -"Bir devrimci makine olarak minör edebiyat"
-Aslı Sarıoğlu, Sezgin Kaymaz'ın Son Şûrâ kitabını değerlendirdi: "Aşka ve mücadeleye dair"
-Mahmut Şenol, Henry de Montherlant'ın unutulmuş kitaplarını değerlendirdi: "Uslanmaz bir kadın düşmanı: Montherlant"
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 100

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Mesele Dergisi

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.