Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Mücadeleciler

Mücadeleciler

Mücadeleciler

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789750525087

“Fevkalade iyi giyinmişler, disiplinli bir fiziki görüntüleri var. Konuşmaları son derece disipline edilmiş, birbirlerine söz hakkı veriyorlar. Ama fasılasız olarak bize beynelmilel Yahudi emperyalizmini anlatıyorlar. İşte millet düşmanları kimlerdir falan… Biz çok etkilendik. Zaten ideolojik olarak da derli toplu bir ideolojik endoktrinasyona tabi olmamıştık. Aradığımızı bulmanın sevinci oldu içimizde.”


Türkiye sağ›n›n belki ülkücüler ve ‹slâmc›lar kadar “meflhur” olmayan fakat çok etkili olmufl, biraz da “gizemli” bir hareketinin portresini çizen bir kitap “Mücadeleciler”. 1964-1980 döneminde Mücadele Birliği derneğinde örgütlenen, Yeniden Milli Mücadele dergisini ve Bayrak gazetesini ç›kartan “Müca deleciler”, milliyetçi-muhafazakâr cenahta kendilerine bir yer açt›lar. Anti-komünizm, Siyonizm, Bat›’ya karfl› müteyakk›z ve beka kayg›s›yla hassaslaflm›fl bir milliyetçilik, “yabanc›laflm›fl” ayd›n meselesi gibi dönemin sağ›n›n temel davalar›n›, “‹lmî Sağ” doktriniyle kapsama iddias›ndayd›lar.
Bu hareketin as›l kendine özgü yan›, “teflkilatl› üstün zümre” yetifltirmeyi hedefleyen bir dar kadro hareketi olmas›d›r. Emellerini, “devleti devletin öz evlatlar›n›n yönetmesi” diye ifade ediyorlard›. Nitekim Adalet Partisi’nden Adalet ve Kalk›nma Partisi’ne, etkili mevkilere gelen kadrolar ç›kt› “Mücadeleciler”den.


Ekin Kadir Selçuk, “Mücadeleciler”in ideolojik portresiyle beraber sosyal iliflki ağ›n›, otoriter teflkilât kültürünü, iklimini de, zengin ayr›nt›lar›yla tasvir ediyor

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 13 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız