Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Musul Sorunu

Musul Sorunu

Musul Sorunu

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Avesta Yayınları - Kürdoloji Dizisi

Standart Teslimat
27 - 29 Ocak
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789757112556


"Kürt araştırmaları alanındaki pek çok değerli eser çağdaş araştırmacıların dikkatinden kaçmaktadır çünkü bunlar anlaşılması güç yayınlarda bulunmaktadır, yabancı dillerde yazılmışlardır veya eski tarihlerde kaleme alındıkları için gözardı edilmektedirler. Kürtler üzerine yaratıcı eserlerin göreli kıtlığı farkedildiğinde, bu dikkatsizliğe o kadar çok müsaade edilemez. Bu eserlerin ortaya çıkarılıp yeniden yayımlanması gerekiyor. Bu türden ilk deneme, böyle özgün araştırmaların ve belgelerin neden gözden kaçırılmaması gerektiğinin ilk örneği olarak hizmet etmelidir. Kürt incelemeleri alanının kurucularından biri olan Vladimir Feodoroviç Minorsky (1877-1966) burada, Merkezi Kürdistan'ın yeni doğan Irak devletine verilişin ayrıntılı bir hikayesini yazıyor. Yapıt, değişik kökenlerden çok sayıda belge ve sonraki kaynaklarda nadiren görülen ve çağdaş araştırmacıların çoğu tarafından neredeyse hiç bilinmeyen değerli istatistikler ve haritalar sağlamaktadır."
- Mehrdad R. İzady-

Musul sorununu iyi bilen, Yakın ve Ortadoğu'nun ülkelerini ve sorunlarını ele alan objektif birçok çalışmaya imza atan Vladimir F. Minorsky'nin 1926 yılında Amerika'da yayımlanan kitabını, Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi Mehrdad R. İzady "Kürt Kütüphanesi arşivindeki eski bilimsel eserlerin ve birincil kaynakların çevirilerinin yeniden yayımlanması projesi" kapsamında açıklamalar ekleyerek yeniden yayımladı. Musul sorununun "güncel"liğini koruduğu ve Irak Kürdistanı'nın yeni bir dönüm noktasında olduğu bir süreçte Minorsky'nin sunduğu veriler, soruna objektif ve yakından bakma imkanı sunuyor.
(Arka Kapak)Sayfa Sayısı: 91

Baskı Yılı: 1998


Dili: Türkçe
Yayınevi: Avesta Yayınları

İlk Baskı Yılı : 1998

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız