Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Müzekki'n- Nüfus

Müzekki'n- Nüfus

Müzekki'n- Nüfus

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Hazırlayan: Abdullah Uçman
Yayınevi :

İnsan Yayınları

Standart Teslimat
06 - 10 Haziran
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789755741390


Anadolu halkının asırlardır elinden düşürmediği Mevlid, Muhammediyye, Ahmediyye ve Envâru'l-Âşıkîn gibi temel kitaplar arasında yer alan diğer bir eser de Eşrefiyye'nin kurucusu Eşrefoğlu Rûmî'nin kaleme aldığı "nefisleri arıtıcı" anlamına gelen Müzekki'n-Nüfûs'tur. Sanat endişesi dışında, devrin yaygın bir tavrı olan doğrudan doğruya mürid kazanmak ve halkı doğru yola sevk etmek anlayışıyla kaleme alınan eser, geniş halk kitlelerinin anlayabileceği sade bir dille yazılmıştır.

Müzekki'n-Nüfûs, bilhassa tasavvufî ahlâkın yüksek bir zümre diyebileceğimiz okur-yazar ve kültürlü tabakadan halk seviyesine inmesinde tahminlerin de ötesinde önemli bir rol oynamıştır. Eşrefoğlu Rûmî'nin bu eseri, aynı zamanda Anadolu topraklarında Türkçe yazılan tasavvuf eserlerinin ilk örnekleri arasındadır.

Genel olarak tasavvuf ahlâkıyla ilgili görüş ve yorumların sade bir Türkçe ve yer yer menkıbelerle anlatıldığı bu eser, sadece tasavvufî çevrelerde ilgi görmemiş, aynı zamanda halk tarafından da benimsenerek Türk toplumunun din ve ahlâk anlayışına tesir etmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 576

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: İnsan Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız