Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Nizam-ı Kadim'den Nizam-ı Cedid'e 3. Selim ve Dönemi

Nizam-ı Kadim'den Nizam-ı Cedid'e 3. Selim ve Dönemi

Nizam-ı Kadim'den Nizam-ı Cedid'e 3. Selim ve Dönemi

Yazar: Kolektif
Yayınevi :

İsam Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055586270


Bu kitap çalışmasında asıl hedef, ölümünün 200. yılında 2. Selim'i ve dönemini çeşitli açılardan değerlendirmek, "nizam-ı kadim"den "nizam-ı cedid"e, başka bir ifadeyle klasik yönetim sisteminden yeni düzene geçiş çabasını ve sonuçlarını özgün araştırmalarla ve disiplinlerarası çalışma yöntemiyle tartışmaktır.

Bu dönem şüphesiz, Osmanlılar'ın sosyal hayattan siyasi yapıya, askeri düzenden eğitim ve düşünce dünyasına kadar değişen çeşitli alanlarda yaşadıkları açısından çok önemli evrelerden birini oluşturan; birbirleriyle uyumlu veya uyumsuz iniş çıkışların, tartışmaların, önemli gelişmelerin, hatta sıçramaların yanında derin hayal kırıklıklarının da yaşandığı bir aşamaya denk düşer. Fakat Batı çağdaşlaşma sürecinde gözlemlenen dikkat çekici hareketlilik, akla uygun düşen yenilikçilik, kendi kendini disiplin altına alabilme ve yenileyebilme becerilerinin Osmanlılar'ın bu dönemdeki önemli çabalarında da görülebildiğini belirtmek gerekir.
(Tanıtım Bülteninden)


Dili: Türkçe / İngilizce
Yayınevi: İsam Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe - İngilizce

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.