Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Nüzul Sırasına Göre Tebyinü'l Kur'an - İşte Kur'an 3

Nüzul Sırasına Göre Tebyinü'l Kur'an - İşte Kur'an 3

Nüzul Sırasına Göre Tebyinü'l Kur'an - İşte Kur'an 3

39.-46. Sureler

Yayınevi :

İşaret Yayınları - Kuran Kitaplığı Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789753502092


Bu eser, "tefsîr" değil, "tebyîn"dir. Çünkü tefsîr sözcüğü, terim olarak "Kur'ân'ı, Yüce Allah'ın muradına delâlet etmesi yönünden beşerî takat oranında açıklamak" demektir. Tefsîr sözcüğünün kökü "açıklamak, örtülü şeyi açmak" anlamına gelen "fesr" sözcüğüdür. "Fesr" sözcüğünün tef'il babından mastarı olan "tefsîr" sözcüğü de bu anlama paralel olarak "iyice araştırmak, çok açıklamak" anlamında kullanılmaktadır. Bütün bunlar, tefsîr sözcüğünün filolojik olarak şu anlamlara delalet ettiğini göstermektedir: "Anlaşılmamış, kapalı, müşkil, müphem bir sözü, konuyu ya da meseleyi anlaşılır hâle getirmek." Bu bilgilere göre "Kur'ân tefsiri" diye yazılan eserler, müellifleri böyle düşünmeseler de, Kur'ân'ın kapalı, müphem ve örtülü olduğunu peşinen kabul etmiş olmaktadırlar.

Hakkı Yılmaz'ın büyük bir tititzlikle hazırladığı "Tebyinü'l Kur'an" işte bu nedenlerden dolayı "tefsir" olarak değil, daha doğru bir ifade olan "tebyîn" olarak tavsif edilmiştir. Çünkü müellif eserinde, Kur'ân'ın insanlar tarafından tefsir edilmeye ihtiyacı olmadığı gibi, ezber bozan önemli bir düşünce serdetmektedir. Buna ilaveten Kur'ân'ın bizzat kendisinin Yüceler Yücesi Rabbimiz tarafından yapılmış en güzel tefsir olduğunu beyan etmektedir. Müellif bu düşüncesini ise şu âyetle desteklemektedir: "Onların sana getirdikleri hiçbir temsil yoktur ki, sana hakkı ve en güzel açıklamayı getirmeyelim" (Furkan 33) Böylelikle Kur'ân'ın kendisinin en iyi tefir olduğunu, ele aldığı meseleleri en güzel şekilde açıkladığını ve problemleri tamamen çözdüğünü ifade etmiştir.

Sûrelerin nüzûl sırasına göre tertip edilen ve Kur'ân-ı Kerim'in "tebyîn"i olarak kaleme alınan bu özgün çalışmanın tamamı 11 cilttir. Tebyinü'l Kur'an'ın bu cildinde 39 ila 46. sûrelere yer verilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 687

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: İşaret Yayınları

Sayfa Sayısı : 687

İlk Baskı Yılı : 2008

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız