Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ortadoğu’da Göç Dinamikleri

Ortadoğu’da Göç Dinamikleri

Ortadoğu’da Göç Dinamikleri

Mardin'den Beyrut'a Bir Göç Araştırması

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Fethi Nas
Yayınevi :

Gece Kitaplığı

Standart Teslimat
19 - 21 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786052880395

Türkiye’de yurt dışı göçlere dair literatür, 1960’lı yıllardan itibaren Avrupa ülkelerine yaşanan göç hareketleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Çünkü İkinci Dünya Savaşından sonra hızlı bir kalkınma sürecine giren Avrupa ülkeleri, ihtiyaç duydukları emek gücünü az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerden temin etme yoluna gitmişlerdir. Bu doğrultuda Avrupalı ülkeler ile işçi gönderen ülkelerin hükümetleri arasında çeşitli anlaşmalar imzalanmıştır. Avrupa ülkelerine göç teşvik edilmiş ve işçi göçleri hükümetlerin benimsediği belirli kurallarla belirlenmiştir.

 

Oysa hükümetler arasında herhangi bir anlaşmaya dayalı olarak gerçekleşmeyen ve adeta gayrı resmi-kayıt dışı biçimde yaşanan göçler de vardır. Bu göç hareketleri arasında Osmanlı devletinin son yıllarında başlayan ve özellikle 1950’li yıllardan itibaren yoğunlaşan Mardin’den Beyrut’a yaşanan göç hareketi de yer almaktadır. Mardin’den Beyrut’a göç hareketinin ne zaman başladığına dair kesin bir bilgi yoktur fakat günümüzde Lübnan’da 20 binin üzerinde Mardin kökenli Türkiye yurttaşının yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu çalışmada, özellikle Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşayan Mardin kökenli Arapların göç anlatıları ve Lübnan’daki yaşam koşulları ele alınmıştır.

 

(Tanıtım bülteninden)

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 181

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız