Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Oruç Beğ Tarihi

Oruç Beğ Tarihi

Oruç Beğ Tarihi

Osmanlı Tarihi 1288-1502

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789944905329


Oruç Beğ Tarihi'nin tenkidli metin neşri..
Edirneli Oruç Beğ, Sultan II. Bayezid devri (1481-1512) tarih yazarlarındandır. Oruç Beğ, eski Osmanlı başkenti Edirne'de, olayları bir bir kaydeden titiz ve çalışkan bir tarihçidir.
Eserini yazarken daha önce yazılmış bazı Osmanlı tarih kaynaklarını kullandı; ancak bu kaynaklardan edindiği bilgilere râvîlerle, görgü şahitlerinin söylediklerini ve kendi gözlemlerini de ustaca ekleme becerisini gösterdi.
Oruç Beğ; bilhassa Edirne ve çevresinde meydana gelen olayları, Rumeli'ye düzenlenen seferleri, "fırtına", "sel" ve "deprem" gibi tabii âfetleri, "yangınları" ve "salgın hastalıkları", "ay ve güneş tutulması" gibi astronomik olayları büyük bir titizlikle ve kronolojik ayrıntılarıyla kaydetti.
Kemal Paşazade, Hoca Sadeddin ve Gelibolulu Mustafa Âlî gibi 16. yüzyılın âlim tarihçilerinin bazı bilgileri isim vermeden de olsa, onun eserinden doğrudan ya da dolaylı olarak almış olmaları Oruç Beğ'in eserinin güvenilirliğini gösterir. Edirne ağzını, dolayısıyla da Balkan Türkçesini kısmen kullanan Oruç Beğ'in eserindeki kelime hazinesi ve deyimler, eski Türk dili çalışmaları için zengin malzeme ihtiva eder. 1288-1502 yılları arasındaki olayların tasvir edildiği Oruç Beğ'in bu tarih kaynağı, Osmanlı tarihi araştırmaları için ihmal edilmemesi gereken bir eserdir. Oruç Beğ Tarihi'nin, özellikle II. Bayezid devri ile ilgili kısmı haber ve kronoloji bakımından oldukça zengindir.Sayfa Sayısı: 503

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Çamlıca Basım Yayın

Sayfa Sayısı : 503

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız