Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Osmanlıca İlkokuma Kitabı - 1

Osmanlıca İlkokuma Kitabı - 1

Osmanlıca İlkokuma Kitabı - 1

Yazar: Murat Polat
Yayınevi :

Pera Kitap

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786059971539


Osmanlıca İlkokuma kitabı ilkokumaya başlayanlara büyük kolaylıklar getirecek bir kitaptır. Bu zamana kadar piyasada hazırlanan tüm kitaplar akademik seviyeye hitap eden üst düzey kitaplardı. Bu nedenle de maalesef Osmanlıca öğrenmede büyük sıkıntılar ve zorluklar yaşanmıştır. Eğer maksat Osmanlı paleografyasını okumak ise bu işi hiç bilmeyen insanlara hitaben yapmak ve görsel ögeleri öne çıkartmak gerekti.

Bizler de bu gün Türkçemizde kullanılan ilkokuma tekniğini baz alarak bu kitabı hazırladık. Harfleri önce toplu olarak verdik. Arkasından tekrar harfleri vererek pekiştirme ve görsellikle hafızada kalmayı sağladık. Harflerden sonra Osmanlı paleografyasında okuducu diye tabir ettiğimiz Türkçemizde ise sesli harf dediğimiz ögeleri anlaşılır bir şekilde sunduk.

Okuduculardan sonra ise harf be harf alıştırmaları görsellerle destekledik. Küçük, basit okuma metinleri hazırladık. Bu günkü okuma tekniğini kullanarak günümüze adapte ederek metinleri kolaylaştırdık. İlkokuma yazma derslerinden sonra ise basit okuma parçaları ile okuma derslerini pekiştirdik.

Osmanlca İlkokuma kitabı ilk etapta Osmanlıca okuma öğretmek için tasarlanmıştır. Bu sebeple Osmanlıca öğrenenleri bu ilk kitapta gramerlere boğmanın yanlış olduğunu düşündük. İkinci kitapta az da olsa gramere yer verilecek ve üçüncü ve dördüncü kitaplarda kuralların tamamı verilecektir. Kitabımızın yazı puntolarını büyük tuttuk. İlkokuma kitabı olması nedeni ile ilk kitapta yazıları büyük yazmak doğru olacaktır.

Osmanlıca matbu metinler okuma, Osmanlıca rik'a yazı okuma, Osmanlıca Talik yazı Okuma ve nihayetinde de siyakat yazılarını okuma şeklinde bu çalışma serisini tamamlamayı düşünüyoruz.Osmanlıcayı tarih, edebiyat, sosyal bilimler lisesi öğrencilerinin korkulu rüyası olmaktan çıkardık.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 100

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pera Kitap

Sayfa Sayısı : 100

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız