Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Osmanlılar ve Vehhabilik

Osmanlılar ve Vehhabilik

Osmanlılar ve Vehhabilik

Hüseyin Kâzım Kadri'nin Vehhâbilik Risâlesi

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Dergah Yayınları - Çağdaş İslam Düşüncesi Dizisi

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789759957025


İslâm entelektüel geleneği modernleşme döneminde çeşitli cilveler gösterir. Öteden beri hükmünü yürüten itiyat ve idealler, yaşanılan zamana boyun eğer. Tarih ve gelenek en büyük otorite olmaktan çıkar. Zihniyet dünyamızla hayat felsefemizin dört yol ağzında, selefîlik günün meselesi hâline gelir. Bu zihniyet kendisini tam mânâsıyla modern İslâm düşüncesinin zeminine yerleştirilen Vehhâbîlikte bulur.

Türklere karşı bir isyan hareketi olarak tarih sahnesine çıkan bu zümre, Moğolları en korkunç yüzleri ile yeniden canlandırır. Osmanlı asırlarında aksiyon hâline gelen düşünce onlarda fikirden sıyrılmış bir harekete dönüşür. Bir başka ifadeyle devlet kuran din, filozofik terbiyesi olmayan kişilerin elinde devlet yıkan bir hâl alır. Hayatın grameri değişir.

Osmanlı'nın hâkim olduğu iklimde yörüngeyi Müslümanlık belirlediğine göre devlete karşı isyan bayrağı açan Vehhâbîler aslında İslâm'a karşı savaş açarlar. Bu sebeple de Hâricî zihniyetin öz çocuğu olarak nitelendirirler. Elinizdeki çalışma, Osmanlıların Vehhâbîlik etrafındaki görüşlerini tasvir ve tahlile tabi tutmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 344

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Dergah Yayınları

Sayfa Sayısı : 344

İlk Baskı Yılı : 2007

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız