Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Osmanlı'yı Bilmek

Osmanlı'yı Bilmek

Osmanlı'yı Bilmek

Yayınevi :

Destek Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789944298582


TANZİMAT FERMANI İNŞALLAH BU KESEDEN ÇIKMAZ!
Gülhâne Hatt-ı Hümâyûnu adı ile ilân edilen Tanzîmât Fermânı'nın okunmasında hazır bulunan Rum Patriği, metin okunup da kırmızı atlastan yapılmış keseye konunca hoşnutsuzluğunu gösteren şu sözleri söyler:
"İnşallah bir daha bu keseden dışarı çıkmaz."
DEVLETLER HUKUKU SİZE GÖRE DEĞİL!
Rusya ile yapılan Kırım Harbi'nden sonra imzalanan Paris Muâhedesi ile Osmanlı Devleti, Avrupa devletler camiasına dahil olur. Osmanlı Hâriciye Nâzırı Âkif Efendi, İngiliz gazeteci Churchill'in Kadıköy'de avlanırken bir çocuğu yaralaması üzerine çıkan ihtilafı çözmek için devletler hukuku kaidelerini ileri sürdüğünde İngiltere elçiliği baş tercümanı Pizani şu cevabı verir:
"O size göre değildir."
AHMET VEFİK PAŞA VE UŞAĞI
Ahmed Vefik Paşa memuriyet mevkiine uşaksız gelip gitmekte olduğundan ve o rütbede bulunan ricalin mutlaka arkalarında yahut arabalarında bir uşak bulundurmaları usûlden olduğundan ona ihtarda bulunulur. Dairesine uşaksız girerken kapıda duran nöbetçi askerler, aldırmadıkları halde, bu defa arkasında uşak görünce hürmetle selâmlamaları üzerine Vefik Paşa uşağına şöyle der:
"Beni değil, seni selâmlıyorlar. Sen de onlara selâm ver."
Tarihimizden, tarihçilerimizden arta kalan küçük anekdotlar...
Unuttuğumuz, atladığımız küçücük ayrıntılar...
Hem komik hem hüzünlü...Sayfa Sayısı: 180

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Destek Yayınları

Sayfa Sayısı : 180

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız