Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Peygamberler Tarihi Seti - 3 Kitap Takım

Peygamberler Tarihi Seti - 3 Kitap Takım

Peygamberler Tarihi Seti - 3 Kitap Takım

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Halk Kitabevi

Standart Teslimat
23 - 29 Ekim
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786257145831

Birinci Cilt
İnsanlığın yegâne hidayet rehberi Kur’an, Resul ve nebiler hakkında geniş bilgiler takdim eder. Onların kıssalarını, mucizelerini, yaşayışlarının en önemli anlarını izah ederek, hayatlarında alınacak örnekler olduğunu bildirir.

Resul ve Nebilerin gerçek sayısını Allah (cc) bilir. İslami kaynaklar 124 veya 224 bin elçi gelmiş olabileceği hususunda bizlere bilgi vermektedir. Hidayet rehberimiz Kur’an’da elçi olduğu bildirilen 25 kişi vardır. Adı geçen üç kişinin ise bir elçi mi, yoksa büyük bir Allah (cc) dostu mu olduğu hususunda ise ihtilâf vardır.

Kur’an’ın ifadesiyle elçilerin hayatlarında insanlar için alınacak büyük dersler vardır. Bunun için elçilerin hayatlarının bilinmesi inanan insanlar için önemlidir.

Elinizdeki çalışma Kur’an’da adı geçen 25 elçi ile elçiliği hakkında kesin delil olmayan mübarek insanların hayatlarını Kur’an’a, sahih sünnete ve âlimlerimizin kitaplarına dayanarak okuyucularımıza tanıtmaktır.

Hayatlarında bizim için güzel örnekler olan, Resul ve Nebiler hakkındaki bilgileri aktardığımız “Kur’an’daki Resul ve Nebiler” isimli 3 ciltlik kitabımızın birinci cildinin birinci bölümünde, Nübüvvet makamı ve bu makamla şereflenerek elçi gönderilen büyük ve seçkin insanların vazifelerinin nasıl
ve niçin verildiğini, ortak sıfatlarını ve genel olarak elçiler hakkında bilinmesi gerekenleri aktardık.
 
İkinci Cilt
Allah (cc) insanları yaratma maksadını Zariyat suresi 56. Ayette sadece kendisine kulluk yapmaları için yarattığını beyan etmekle kalmamış, kullarının nasıl ibadet etmeleri gerektiği hususunda kitaplar, Resul ve Nebiler göndererek de onlara yol göstermiştir.

Birer rahmet anahtarı olarak gönderilen “Resul ve Nebiler insanları gaflet ve şaşkınlık içerisinden kurtararak dosdoğru yol olan Allah (cc) yoluna iletmişlerdi.

Resul ve Nebilerin gönderiliş maksatlarına baktığımızda, “Allah’ı insanlara tanıtmak, Allah’tan aldıkları imani hükümleri ve ibadet şekillerini insanlara öğretmek, İnsanlara ahlâkî fazilet ve güzel huyları aşılamak, İnsanlar ve toplumlar arasındaki münasebetleri en âdil ölçüler içinde düzene koymak, Maddi-manevî her alanda insanlara hidayet rehberi olmak.” gibi misyonları olduğunu görüyoruz.

Eserimizin birinci cildinde, Kur’an’da ismi geçen ve elçi oldukları kesin olan bu Resul ve Nebilerden “Hz. Âdem (as), Hz. İdris (as), Hz. Nuh (as), Hz. Hud (as), Hz. Salih (as), Hz. İbrahim (as), Hz. Lût (as), Hz. İsmail (as)” sekizinin tevhit mücadelelerine yer verdik.

Elinizdeki ikinci ciltte ise, “Hz. İshak (as), Hz. Yakup (as), Hz. Yusuf (as), Hz. Eyyüb (as), Hz. Şuayb (as), Hz. Musa (as), Hz. Harun (as), Hz. Davud (as), Hz. Süleyman (as), Hz. Zülkifl (as), Hz. İlyas (as), Hz. Elyesa (as) ve Hz. Yunus’un (as)” Kur’an’da geçen tevhit mücadelelerini işledik.
 
Üçüncü Cilt
Bize Kur’an’ı hidayet rehberi olarak gönderen Rabbimiz, merhametinin tecellisi olarak o yolu yaşayarak gösteren Resul ve Nebiler de göndermiştir.

Nübüvvet (Nebîlik) bir makam, Risalet (Resullük) ise Nebilerin yaptığı bir görevdir. Tüm Nebilere Kitap verilmiş ve tüm Nebiler aldıkları bu Kitabı Resul olarak tebliğ etmişlerdir. Bunun için Nebiler aynı zamanda Resuldür.

Kur’an’daki Resul ve Nebileri tanımak “Elçilere iman” rüknü gereğince her Müslüman üzerine binen en mühim sorumluluklardan biridir. Çünkü Kur’an Resul ve Nebilerde bizler için en güzel hayat örnekleri olduğunu bize bildirmiştir. Kur’an’da geçen Resul ve Nebileri tanımak aslında Kur’an’ı tanımaya giden yolun kapısını açmaktır. Çünkü onlar Allah’(cc) gönderdiği vahyi pratikte yeryüzünde yaşayarak bizlere rol model olmuşlardır.

Kitabımızın elinizdeki 3. cildinde Kur’an’daki Resul ve Nebilerden “Hz. Zekeriya (as), Hz. Yahya (as), Hz. İsa (as) ve son Resul ve Nebi Hz. Muhammed’in (sav)” örnek hayatlarını Kur’an ve sahih hadisler ışığında takdim ettik.

3. ciltte ayrıca Kur’an’da adı geçen ancak Allah’ın elçisi olup olmadığı konularında ihtilaf olan “Hz. Üzeyir, Hz. Lokman ve Hz. Zü’lkarneyn’in” de hayat mücadelelerini işledik. Yine ayrıca İslam tarihi içinde önemli konumları olan ve halkımız arasında tanınan “Hz. Şit, Hz. Şemun, Hz. İşmoil, Hz. Hızır ve Hz. Yuşa’nın” hayatlarını da açıkladık.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 684

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.