Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ramazan Ayına Mahsus Tekke Musikisi ve İlahileri
Ramazan Ayına Mahsus Tekke Musikisi ve İlahileri

Ramazan Ayına Mahsus Tekke Musikisi ve İlahileri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Kutup Yıldızı Yayınları - İslam Dizisi
Standart Teslimat
13 Nisan - 16 Nisan
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055291631

Ramazan Ayına Mahsus Tekke Musikisi ve İlahileri Kitap Açıklaması


Günümüzde kesin bilgi içermeyen sınırlı birkaç kaynağa dayanılarak "Enderûn Teravihi" şeklinde adlandırılması, saraya mahsus veya saray tarafından ibadet hayatında ihdas edilmiş bir uygulama düşüncesini çağrıştırmaktadır. Ancak tekkelerde terâvih namazı aralarında okunmak üzere tertip edilmiş yazma ve matbu kaynaklar incelendiğinde, bu uygulamanın araştırmalarda bahsedildiği şekilde sarayla ilgili veya câmilerle sınırlı olmadığı, tekkelerde de çok daha geniş bir makam çeşitliliğiyle ve coşkun bir irfânî birikimle uygulandığını görülmektedir.

Bu çalışmada, Halvetî-Sünbülî Dergâhı'na ve Kasımpaşa Mevlevîhânesi'ne ait yazma eserler ile Rıfâî Dergâhı postnişini Şeyh Hayrullah Taceddin tarafından hazırlanan eserler üzerinden, İstanbul tekkelerinde teravih namazlarında uygulanan müzikal icrâların karakteristiği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca günümüzde bestesi unutulmuş eserlerin güftelerinin ve makamlarının tespit edilmesi sayesinde, bu eserlerin tekrar bestelenerek günümüz mûsikî icrâlarında yer almaları için bir imkân sağlanmıştır. Bu çalışmada bestesi tespit edilemeyen eser notalarının eksikliklerini bundan sonra yapılacak baskılarda giderebilmek en büyük temennimizdir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 296

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kutup Yıldızı Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.