Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Roman Kahramanları Sayı 38

Roman Kahramanları Sayı 38

Roman Kahramanları Sayı 38

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Standart Teslimat
19 - 21 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 2789788616748

Bir kahraman düşünün; yüzyıllarca değişik kimliklere bürünmüş,  farklı diller konuşmuş, kendisine değen her varlıkla etkileşim kurmuş ve keşfedilecek nice yönleri olan çok kimlikli, çok kültürlü bir kahraman: İstanbul!

İstanbul üretir, ürettirir, anımsatır, hayal kurdurur, yaşatır; kendisi yaşar, kendisini yaşatır… Irkçı değildir İstanbul, kucaklar kendisinde yer edeni; cinsiyetçi değildir, ayrım yapmaz birleştirir çevresini, hiyerarşi nedir bilmez İstanbul. Melezdir o, kültürün, tarihin ve coğrafyanın bir araya gelişiyle var olmuştur.

İnsanlığın ortak mirası olduğunun farkındadır İstanbul, ürettiği eserlerle toplumsal sınıflara ayna tutar. Rusların ilk yıllıklarına konu olur, Bizanslılarla savaşı anlatır; Osmanlı’da Rumların Gizem Romanlarının kahramanıdır, Yunan edebiyatında yerini alır.

Umberto Eco’da Baudolino’dur İstanbul, Doğu’yu ve Batı’yı birleştirir; Virginia Woolf’ta Orlando’dur, ideolojisi aitlik duygusunu pekiştirir. Sait Faik’in Burgazada’sıdır o, ferah kokusunu içinize doldurur; İhsan Oktay Anar’ın Kostantiniye’sidir, kahramanla kahraman olur.

38. sayımızda yer alan dosyalarımızda İstanbul’un yüzyıllar süren serüvenine yer verdik. Dünya edebiyatında iz bırakan eserlerin kahramanlarını değerlendiren yazarlarımız Rusya’dan İngiltere’ye, İran’dan Yunanistan’a İstanbul’u inceledi.

İstanbul, içerisinde bulunduğu kaotik ortama rağmen bu yıl da baharı festivalle karşılıyor. 10-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 4. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin teması İstanbul. Dergimizde makaleleri bulunan yazarlarımız da festivalde bildirilerini sunmak üzere katılımcı olacaklar.

Emeği geçen yazarlarımıza teşekkür ediyor, sizlere keyifli okumalar diliyoruz.

(Tanıtım Bülteninden)

 

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız