Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Rücu Davaları

Rücu Davaları

Rücu Davaları

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
24 - 26 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789750251245

Sosyal risklerin gerçekleşmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalılara ayni veya nakdi ödemeler yapmaktadır. Yapılan bu ödemeler neticesinde Kurumun aktifi azalmaktadır. İşte Kurum, yapmış olduğu bu ödemeler neticesinde aktifinin azalmasını engellemek ve işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha dikkatli olmalarını sağlamak için yapmış olduğu bu ödemeleri sorumlulara rücu etmektedir.

Ülkemiz iş kazalarının yoğun yaşandığı bir ülke olduğundan Sosyal Güvenlik Kurumumuz her yıl yüklü miktarda ödeme yapmaktadır. Bundan dolayı da iş mahkemelerinde Sosyal Güvenlik Kurumunun taraf olduğu rücu davaları sayısı oldukça yüksektir.

İş kazası ve meslek hastalığı, işverenin kastı veya iş güvenliği mevzuatına aykırı hareketi sonucu meydana gelmişse Kurumca yapılan veya ileride yapılması gereken ödemeler ile bağlanan gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değeri toplamı işverene ödettirilir. Yine sigortalının bünyece uygun olmadığı işlerde çalıştırılması veya sigortalı işe giriş bildirgesinin süresinde Kuruma verilmemesi veya sigortalının malul kalması veya sigortalının hastalanması durumunda ödenen ödenekler işverene rücu edilir. Bunlarla birlikte Kurum, kusuru olan üçüncü kişilere de rücu edebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun taraf olduğu rücu davaları halefiyet ilkesine dayanmaktadır. Bundan dolayı rücu davalarında hükmedilebilecek miktar, sigortalının veya ölümü halinde hak sahiplerinin genel hükümler uyarınca işverenden isteyebilecekleri tazminat miktarını ve işverenin kusur karşılığı saptanan tutarı aşamaz.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları

-       Rücu Hakkı ve Hukuki Niteliği

-       Rücu Davalarının Kaynakları

-       Rücu Davalarının Mahiyeti

Rücu Davalarında Alacağın Hesaplanması

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Sayfa Sayısı : 285

Ebat : 16 x 24

İlk Baskı Yılı : 2018

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız