Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Rusya Sefaretnamesi 1757-1758

Rusya Sefaretnamesi 1757-1758

Rusya Sefaretnamesi 1757-1758

Hazırlayan: Türkan Polatcı
Yayınevi :

Türk Tarih Kurumu Yayınları - Altıncı Dizi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789751624000


Osmanlı Devleti'nin yabancı memleketlere göndermiş olduğu sefirlerin İstanbul'dan hareketlerinden başlayarak gittikleri yerlerde gördükleri şeylerle, görüştükleri devlet adamları, siyasi hadiseler ve yaptıkları işler hakkında tanzim ve takdim ettikleri raporlara sefaretname denir.

Osmanlı elçilerinin görevlerini tamamlamalarının ardından sultana takdim ettikleri sefaret takrirleri, muhtevalarının siyasi, coğrafi ve kültürel açılardan oldukça zengin olmaları nedeniyle Osmanlı diplomasi tarihi açısından son derece önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Devletler arasındaki münasebetlerin sınırlı iletişim araçlarından dolayı gelişemediği dönemlerde nadiren yapılan ve mahdut bir güzergah takip edilerek gidilen ülkelerle ilişkilerin artmasını sağladığı gibi bunun yanı sıra Avrupa devletleri elçilerine de kültürel ve sosyal bağlamda devletlerin birbirlerini daha iyi tanımaları fırsatını vermiştir.
(Önsöz'den)Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Türk Tarih Kurumu Yayınları

Sayfa Sayısı : 176

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız