Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


SabitFikir Sayı 101

SabitFikir Sayı 101

SabitFikir Sayı 101

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Yayınevi :

Sabit Fikir Dergisi

Hızlı Teslimat
24 Ekim
Standart Teslimat
25 - 27 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 2789788616763

SABİTFİKİR’İN 101. SAYISINDA NELER VAR?

101. sayımızın kapak dosyasında edebiyat ve özgürlük arasındaki sınırlar üzerine düşünüyoruz: “Edebiyat, Ahlak ve Wattpad: Yazar Ne Kadar Özgürdür?” Bir tarafta her istediğini dilediği şekilde kaleme alan yazarların kötü metinleri, diğer tarafta ise özellikle gençler tarafından büyük bir ilgi gören, hiçbir içeriğin herhangi bir süzgeçten geçirilmediği Wattpad uygulaması... Bir başka tarafta ise doğası gereği hem içerik hem biçimsel anlamda ehlileştirmeye direnen edebiyat...

Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur infografiği bu ay kapak dosyasının değil mevsimin ruhunun peşinden gidiyor; yaz’a yakışan romanları bir araya getiriyor.


Gülenay Börekçi Egoist Okur köşesinde son dönemde çok konuşulan iki vakadan yola çıkıyor ve edebiyat dünyasında zaman zaman yaşanan ‘iş kazalarından’ örnekleri bir araya getiriyor: İntihal mi esinlenme mi?

Doğukan İşler Kurmaca bölümünde Tim Parks’ın Charles Dickens’tan Haruki Murakami’ye, Çehov’dan James Joyce’a farklı yazarları ve bu yazarların eserleri ile hayatları arasındaki kesişimleri ortaya çıkardığı kitabı Yaşam ve Yapıt’ı ele alıyor.

Bu sayımızdan itibaren yeni bir bölüm dâhil oluyor dergimize: Kitaplardan Ne Öğrendim? İlk konuğumuzsa şair-yazar Ercan Yılmaz.

Sabitfikir’in yeni dönemindeki bir diğer yenilik ise Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü. Hayrettin Orhanoğlu ilk yazısında ‘roman göründüğünden fazlasıdır’ diyerek gerçek okumanın nasıl bir süreç olması gerektiğini ele alıyor.

Portre bölümünde Kaan Murat Yanık, yalnızca doğup büyüdüğü Şili’nin değil dünyanın tüm coğrafyalarının referanslarını hikâyelerine dâhil eden Latin edebiyatının büyük isimlerinden  Roberto Bolaño’nun dünyasını yazıyor.  

 

Bu sayı ikincisini yaptığımız Yayınevi Hikâyeleri’nde konuğumuz İZ Yayıncılık editörü Hamdi Akyol.

 

Orkun Galolar tarafından hazırlanan Ters Karga, Kahramanı Çayırlı’nınköşesi Dış Hatlar, Salih Zengin’in Kipat’ı, Abdullah Harmancı’nındört öykü kitabını birden ele aldığı Öykü-Eleştiri bölümü de yine bu sayımızda.

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca Ahmet Kekeç, René Girard, Tuğba Doğan, Aykut Ertuğrul, Faruk Duman, Cevad Karahasan, Tess Gerritsen, Ursula Reinhard-Tiago De Oliveira Pinto, René Guénon, Cemal Kafadar, Çetin Kent, Fatma Barbarosoğlu, Gülçin Durman’ınkitaplarını Necip Tosun, Hakkı Özdemir, Burcu Bayer, Ertuğrul Emin Akgün, Kerem Görkem, Hümeyra Çalışkan, Harun Candan, Raşit Ulaş, Cem Sancar, Mehmet Hakan Kekeç, Duygu Karslı, Betül Nurata ve Suavi Kemal Yazgıç yorumluyor.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2019

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız