Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


SabitFikir Sayı 107

SabitFikir Sayı 107

SabitFikir Sayı 107

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Yayınevi :

Sabit Fikir Dergisi

Standart Teslimat
21 - 24 Şubat
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 2789788617646

SABİTFİKİR’İN 107. SAYISINDA NELER VAR?

Tom Waits, Leonard Cohen, Pink Floyd, Bob Dylan, Nick Cave, Teoman, Mazhar Alanson, Patti Smith, Woody Guthrie... Tüm bu müzisyenlerin ve burada sayamadığımız daha pek çoğunun ortak noktası yalnızca müzikal anlamda değil edebi alanda da anlatacak hikayeleri olması. Müzik ve edebiyat gibi birbirine ilham veren, birbirinin alanına giren hatta zaman zaman birbirine dönüşen iki farklı ifade şeklini aynı anda başarıyla kullanabilen sanatçılar okurlar için de mutluluk kaynağı. Sevdiğimiz sanatçıların, müzisyenlerin hayata dair cümlelerini okumak, onların düşünsel dünyalarına girmek biz okurlara ilham veriyor. Mehmet Hakan Kekeç’in kaleme aldığı Notadan Kurguya: Müzisyen Edebiyatçılar başlıklı dosya konumuz da işte bu ilham alınası ‘müzisyen edebiyatçıların’ dünyasında dolaştırıyor bizi.

 

Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur infografiği de kapak dosyamızı destekliyor; aynı gerçekliğe iki çerçeveden bakabilenleri, müzik ile arasında tüketim ilişkisinden fazlası olan edebiyatçıları ve edebiyat alanına iz bırakan müzisyenleri bir araya getiriyor.


Ocak sayımızla birlikte Murat Güzel dergimizde yer almaya başlıyor. Şiirin Çehresi köşesinin ilk konuğu Ali Emre şiirleri.

Ocak sayımızın sürprizlerinden biri de pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanıyla birlikte oluşturduğumuz 2019’da En Çok Hangi Kitapları Okuduk seçkisi. 2019 edebiyatının bir fotoğrafını çeklmek umuduyla hazırladığımız seçkide asıl motivasyonumuz geride bıraktığımız yılın bizi hangi yazarlarla tanıştırdığını, hangi kitaplarla heyecanlandığımızı yeniden göz atmaktı.

Murat Murat Mümkün Evrenler’de fantastiğin köklerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor okuyucusunu. Son dönemin en çok konuşulan dizilerinden The Witcher’ı da es geçmiyor.

Sanat köşesinde Samed Karagöz ülkemizde son yıllarda sayısı giderek artan sanat meraklılarına hitap edecek bir sanat serisi ni ele alıyor: Sanatın Olmazsa Olmazları.

Huzur Kaçıran Kitaplar bölümünde Güven Adıgüzel Octavio Paz’ın dokuz denemeden oluşan belgesel niteliğindeki Yalnızlık Dolambacı kitabını yazıyor.

Dürdane İsra Çınar Kurmaca bölümünde ‘Goethe ve İncir İştahı’ ilişkisi üzerinden yazının hatta sanatın kendisinde var olan gerilimin kaynağına dair düşünüyor.

Necip Tosun Dünya Öyküsü Kitaplığı bölümünde atmosferi en işlevsel kullanan yazarların başında gelen William Faulkner’ın geçtiğimiz ay yayımlanan Emily’ye Bir Gül kitabını yorumluyor. 

Duygu Karslı, Oscar ödüllü oyunca Sean Penn’in, Amerikan toplumuna zehirli oklarını çekinmeden savuran bir karaktere hayat verdiği Türlü İşlerin Adamı Bob Honey kitabı üzerine yazıyor.


Halil İbrahim İzgi
, son kitabı Uygarlıkların Batışı ile hem edebiyat hem de düşünce dünyasında farklı tartışmalar yaratan Amin Maalouf üzerine yazıyor.

Onur Atay, Çizgi Roman bölümünde Japon manga sanatçısı Neiji Nakazawa’nın otobiyografik ve biyografik bir çizgi roman örneği olan Yalınayak Gen serisi üzerine yazıyor.

 

Kitaplardan Ne Öğrendim bölümünün bu ayki konuğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyelerinden Seval Şahin.


Suavi Kemal Yazgıç,
yeni köşesi Kavram Atölyesi’ne giriş yapıyor Ocak sayısıyla. Atölye ilk yazısını edebiyat ve edebiyat kavramları üzerine genel bir açılışla yapıyor.

 

Yayınevi Hikayesi bu ay çok genç bir yayınevini sayfasına taşıyor: Kutu Yayınları. 

 

İbrahim Tenekeci Memleket Yazıları, Selahattin Yusuf Görüş Günü, Orkun GalolarTers Karga köşeleriyle, Selahattin Demirci çizimleriyle yinebu sayımızda.

 

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca Naime Erkovan, David Chariandy, Selçuk Ceylan, Ben H. Winters, Oruç Aruoba, Şeyma Kısakürek Sözmezocak, Han Kang’inkitaplarınıYağmur Dinç, Kerem Görkem, H. Salih Zengin, Harun Candan, Zeynep Merdan, Doğukan İşler, Cem Tunçer yorumluyor.

SabitFikir'in kapak tasarımı Serkan Yolcu’ya ait. İç sayfalarımızda da çok sayıda yetenekli ve genç çizer yaratıcı tasarımlarıyla dergiyi zenginleştiriyor.

 

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız