Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


SabitFikir Sayı 113 - Temmuz 2020

SabitFikir Sayı 113 - Temmuz 2020

SabitFikir Sayı 113 - Temmuz 2020

Yayınevi :

Sabit Fikir Dergisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9772146212005

Sabitfikir’in 113. sayısı Hüznün ve Öfkenin Şakıyan Sessizliği: Siyah Amerikalıların Şiiri başlığıyla çıkıyor.

Temmuz sayımızın dosya konusunu yalnızca Amerika’nın değil tüm dünyanın gündemini sarsan George Floyd’un bir polis tarafından katledilmesiyle birlikte gelişen tarihi olaylar belirledi. Amerikan tarihinin utanç verici geçmişini Black Lives Matter (Siyah Hayatlar Önemlidir) sloganıyla yeniden hatırladık. Bu tarihi gündemden yola çıkarak bu sayımızda önemli çevirmen Samet Köse’nin kaleminden Afro -Amerikan edebiyatına yoğunlaşalım istedik. Samet Köse, Hüznün ve Öfkenin Şakıyan Sessizliği: Siyah Amerikalıların Şiiri başlığını taşıyan Phillis Wheatley’den Langston Hughes’e, Claude McKay’den Emir Bereket’e (Amir Baraka)’ya Afro-Amerikan edebiyatının öne çıkan isimlerini de dahil ettiği dosyada isyanın ve direncin bitmediği bir hikâyeyi kaleme aldı.  

Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur infografiği de kapak dosyamızı destekliyor; Minör Edebiyatta Afro Amerikan Edebiyat Hattı başlığıyla siyahi yazarlardan bir seçki sunuyor.

A. Ali Ural, Şairin Şairleri bölümünde bu ay “Gök Kubbemizdeki Deruni Ahenk’”i Yahya Kemal’i yazıyor. 

Gülenay Börekçi, Egoist Okur’da çağdaş edebiyatın büyük ustası Vladimir Nabokov’un bir çevirmen olarak portresini yazıyor.

Necip Tosun Dünya Öyküsü Kitaplığı bölümünde “İtalyan Kafka’sı” olarak da anılan Dino Buzzati’nin öykü dünyasını Colombre kitabı üzerinden ele alıyor.

Doğukan İşler Ursula K. Le Guin’in yazmak üzerine düşünen, hiçbir şey yazmasa da başkalarının yazdıkları eserler üzerinden hayata farklı pencerelerden bakmayı başarabilen okurlar için kısa ama öz bir kılavuz olarak tanımladığıYazma Üzerine Sohbetler kitabını yazıyor.

Duygu Karslı, performans sanatının yaşayan önemli isimlerinden Marina Abramovic’in otobiyografik anlatısı Duvarlardan Geçmek kitabını yorumluyor.

Murat Murat Mümkün Evrenler’de Brezilya yapımı bir zombi hikayesini, Reality Z dizisini yorumluyor.

Kitaplardan Ne Öğrendim? bölümünün konuğu genç yazar Hümeyra Yabar.

Mustafa Uçurum, Cahit Zarifoğlu şiirine giriş için bir anahtar olarak tanımladığı Yılmaz Daşcıoğlu imzalı Kader Hep Erken Zaman Hep Geç kitabını yazıyor.

Selahattin Yusuf Görüş Günü, Bilal Sert Sinema, Nurullah Koltaş Önde(N) Gidenler, Halil İbrahim İzgi Adım Adım Yazılar, Salih Zengin Kipat, Orkun Galolar Ters Karga, Suavi Kemal Yazgıç Kavram Atölyesi köşeleriyle, Selahattin Demirci çizimleriyle yinebu sayımızda.

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca Ahmet Midhat Efendi, B. Nihan Eren,Soren Kierkegaard, Murat Uyurkulak, Selçuk Altun, Bünyamin Yıldız, Annemarie Schimmel, E.H.Gombrich Volker Kutscher, Rachel Ingalls’ın kitaplarını Bünyamin Uçak, Kerem Görkem, Zeynep Merdan, Ömer Yalçınova, Erdem Öztop, Ahmet Edip Başaran, Haşim Şahin, Fatih Baha Aydın, Harun Candan, Cem Altınışık yorumluyor.

SabitFikir’in kapak tasarımı Serkan Yolcu’yaait. İç sayfalarımızda da çok sayıda yetenekli ve genç çizer yaratıcı tasarımlarıyla dergiyi zenginleştiriyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.