Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


SabitFikir Sayı: 75

SabitFikir Sayı: 75

SabitFikir Sayı: 75

Hazırlayan: Ceyhan Usanmaz
Yayınevi :

Sabit Fikir Dergisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789788610552

SabitFikir’in Mayıs 2017 tarihli 75. sayısında neler var?

Jules Verne söz konusu olduğunda, öyle ya da böyle, herkesin onunla ilişkili kişisel bir hikayesi vardır. Kansu Şarman’ın Jules Verne odaklı hikayesi de, yakın bir gelecekte, bir sergi ve ona eşlik eden bir kitap olarak karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Ama öncesinde, hatta “en baştan” başlayarak, Jules Verne’in Türkçedeki macerasını anlatıyor SabitFikir’in Mayıs 2017 tarihli 75. sayısında.

 

“Jules Verne, bizden önceki kuşaklardan milyonlarca insanı etkisi altına aldığı gibi bizim kuşağımızı da büyülemişti. Aslında hayal ettiği seyahatler, ulaşım araçları çoktan gerçek olmuş, keşfedilmemiş yer kalmamıştı. Yayımlandığı dönemde tartışmalar yaratan Ay’a Seyahat, 1960’ların sonunda hayata geçirilmişti. 1970'lerde 80 Günde Devriâlem’in sinema filmi televizyonda oynamıştı bile. Görüntü siyah beyazdı ama olsun, renklisi de yoldaydı. Artık biliyorduk ki Jules Verne, romanlarında çağının ötesinde bir ulaşım ya da iletişim aracından bahsediyorsa, bu mutlaka gerçekleşecekti. Türkçeye ilk baskıları daha 1870'lerde yapılmaya başlanan Jules Verne'in romanlarının çevirmenleri de, matbaacıları da Osmanlı'nın ünlü aydınlarıydı. Cumhuriyet yıllarında ise yazdığını hiç bilmediğimiz maceraları yayımlanmıştı. Gerçi dili bize göre biraz eskiydi ama olsun. Yoksa Amazon nehrinin üzerinde seyahat edip, Sibirya steplerini at üzerinde geçip, denizin altında dev ahtapotları görüp, balonla Afrika'yı nasıl keşfedecektik?”

 

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi KararsızOkur infografiği de, her zamanki gibi kapak konusunu destekliyor. Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur da edebiyatın bilim ve teknolojiye “hediye ettiği” romanlar arasında dolaşıyor. Söyleşi sayfalarında ise Ece Karaağaç hem bir bilim insanı hem de bir bilimkurgu yazarı olan Tevfik Uyar’ı konuk ediyor.

 

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için…

Güncel sayfalarında Zeynep Şen, yazarlar için düzenlenen sergilerde gezinirken; Dünyadan sayfalarında Mert Tanaydın Ben Lerner’in 22:04 romanını “sad flâneur” kavramı üzerinden yorumluyor. ÇizgiRoman sayfalarında Levent Cantek, Albert Camus imzalı Yabancı’nın çizgiroman uyarlamasını incelerken; Yankı Enki, BaşkaDünyalar sayfalarında ünlü manga Uzumaki ile tanıştırıyor bizleri. Müzik sayfalarında Burcu Uğuz Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmasıyla adından epey söz ettiren Bob Dylan’ın Kayıtlar’ını ele alırken; Sinema sayfalarında Abbas Bozkurt ise, James Baldwin’in ödünç alınan sesine kulak veriyor. SabitFikir’in sayfalarında ilk kez yerini alan ve bundan böyle her ay farklı bir ismin konuk olacağı OnunPeşinde sayfalarına ilk imzayı Hakan Bıçakcı atıyor. SabitFikir’in  diğer “yenileri” DündenYarına sayfalarında Seval Şahin, Karamanlıca bir hikayeye kulak kabartırken; Ceyhan Usanmaz ise İkisiBirArada sayfalarında John Steinbeck’in yol haritasını takip ediyor.

 

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca H. P. Lovecraft, Louis-Jean Calvet, Ursula K. Le Guin, Mihail Şişkin, Alper Canıgüz, Behçet Çelik, René Belletto, Georges Perec ve Jonathan Safran Foer’in eserlerini güvenilir eleştirmenler Kahraman Çayırlı, Irmak Zileli, Hikmet Hükümenoğlu, Ali Bulunmaz, Burcu Bayer, Melisa Kesmez, A. Ömer Türkeş, Gökçe Gündüç ve Can Semercioğlu  yorumluyor.

 

KuşBakışı bölümünün bu ayki konuğu ise ilk olarak öyküleriyle tanıdığımız, yakın geçmişte ise Sibop adlı romanıyla okurların karşısına çıkan Başar Başarır.

 

SabitFikir'in kapak illüstrasyonu Gökçe İrten’e ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil; iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda yetenekli ve genç çizerle de karşılaşıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 64

Ebat : 19x27

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız