Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


SabitFikir Sayı: 52

SabitFikir Sayı: 52

SabitFikir Sayı: 52

Yayınevi :

Sabit Fikir Dergisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789786015313


"Açlık Oyunları, Uyumsuz, Labirent, Kızıl Yükseliş, Kurucunun Kızı ya da Ender'in Oyunu gibi kitaplar ve filmler, 'kurtulmaya çalışan' gençlerin mi yoksa 'kurtarmaya çalışan' gençlerin öykülerini mi anlatıyor? Oyun temasının işlenmesi, dünyayı kurtarmak gibi ciddi bir konuyu gençlere yüklemenin bir biçimi olabilir mi? Gençlerin politik bir kurtarıcılığa soyunmalarının karşısında, aslında birileri tarafından 'maşa' olarak kullanıldıklarını iddia etmek mümkün mü? Bu eserler, bu soruları bize sorduran ve cevaplarını arayabileceğimiz gençlik anlatıları olarak karşımıza çıkıyor."
SabitFikir dergisinin Haziran 2015 tarihli 52. sayısının dosya başlığı, "Genç Kahramanın Yükselişi: Apokaliptik ve Politik"... Yankı Enki, son birkaç yılda okuduğumuz distopik ve post-apokaliptik bilimkurgu anlatılarını ele alarak, "Bu eserler, hep apolitik olmakla eleştirilen genç kuşağın politik bir duruş sergilemeye başladığını gösteriyor olabilir mi?" sorusuna yanıt arıyor:
"Son birkaç yılda okuduğumuz ve bazılarının filmlerini de izlediğimiz genç yetişkin distopya serilerinin hepsinde düzenin veya barışın sadece düzmece olduğu bir dünya, yeterince etkili bir 'kıyamet' resmi çiziliyor. Kıyametten sonra da kıyametin geldiğini gösteren bu distopyalar, adeta küllerden doğan genç kahramanlar yaratıyorlar. Belki de günümüz genci için politik olmanın ön şartı, apokaliptik olmak; gerekiyorsa kıyameti bile bile kopartmaktır..."
SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi Kararsız Okur infografiği de, her zamanki gibi, kapak konusunu destekliyor. Oylum Yılmaz'ın hazırladığı ve Sedat Girgin'in resimlediği Kararsız Okur, bu ay Türkiye ve dünya edebiyatında gençliğin damgasını vurduğu romanların peşine düşüyor.
Ayşe Çavdar ise bu sayıda, EdebiyatDışı'na Armine Hovhannisyan'ı konuk ediyor; Çanakkale Çocuk Bienali'ne öğrencileriyle birlikte hazırladığı iki işi getiren Hovhannisyan, sanat eğitiminin toplumsal barışın sağlanmasında son derece önemli bir rol oynayabileceğini anlatıyor.

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için...
Can Semercioğlu, Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard'ın, kısa zaman içerisinde dünya çapında bir edebiyat fenomeni olarak anılmaya başlanan kitabını değerlendiriyor; Kavgam bize popüler roman hilelerine dayalı bir hikaye değil, yazarın kendi yaşamını sunuyor. Nilay Kaya ise ilk kez Tanzimat döneminde, Ahmet Mithat Efendi çevirisiyle yayımlanan Udolf Hisarı'nı ele alıyor; edebiyatımızın önemli yazarlarının çeviri anlayışlarını deneyimleyebilmek için güzel bir örnek...
SabitFikir'in bu sayısında ayrıca Milan Kundera, Tom McCarthy, Behçet Çelik, Nefrin Tokyay, Seran Demiral, Azad Ziya Eren, Sadık Yemni, Matt Haig, Pelin Aslan Ayar, Petra Hartlieb, Yan Lianke ve Aykut Ertuğrul'un eserlerini güvenilir eleştirmenler Asuman Kafaoğlu-Büke, A. Ömer Türkeş, Melisa Kesmez, Gökçe Gündüç, küçük İskender, Osman Çakmakçı, Oylum Yılmaz, Hayati Roman, Ceyhan Usanmaz, Burcu Arman, Nazan Maksudyan ve Burcu Bayer yorumluyor.
Hilmi Tezgör, Müzik yazılarına Montage of Heck adlı yeni belgesel vesilesiyle Kurt Cobain'le devam ediyor; "Hayata bakışınız ne olursa olsun, müziği seviyorsanız, Kurt Cobain'i de seviyorsunuzdur."
F. Cihan Akkartal ise Televizyon yazısında, Stephen King'in magnum opus'u Kara Kule'yi hem beyazperdede hem de ekranda izlememize günler kala, yazarın romanlarından sinemaya ya da televizyona uyarlanan yapımları değerlendiriyor.
Dünyadan sayfalarında da Mert Tanaydın, Amerikan PEN Derneği'nin İfade Özgürlüğü Cesaret Ödülü'nü Charlie Hebdo dergisine verme kararıyla başlayan ve dünya edebiyat entelijansiyasını kamplara bölmüş gibi gözüken tartışmalara bakıyor.
Fisun Yalçınkaya, Fransa'nın 1960'lı yılların popüler türü olan ABD menşeli westernlere cevabı niteliğindeki Blueberry'i mercek altına alıyor. Karne sayfalarında Libris Lipum ile Bila Perva'nın notları ise, her zamanki gibi, bıraz kıt...
SabitFikir'in kapak illüstrasyonu Ali Çetinkaya'ya ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil; iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda yetenekli ve genç çizerle de karşılaşıyor.
(Tanıtım Bülteninden)


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 64

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sabit Fikir Dergisi

Sayfa Sayısı : 60

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız