Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Satranç
Satranç

Satranç

Yazar: Stefan Zweig
Çevirmen: Banu Ercan
Yayınevi : Pupa Yayınları
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055765910

Satranç Kitap Açıklaması


New York'tan Buenos Aires'e giden bir yolcu gemisinde yolcular arasında bulunan bir milyoner, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic'e, ücret karşılığı bir parti satranç oynamayı önerir. İkisinin oyununu izleyen Avusturyalı Dr. B. oyun sırasında kendini tutamayıp onların oyununa karışınca, şampiyonla karşılaşması önerilir kendisine. Gestapo tarafından bir otel odasına kapatılan, oyalanacak hiçbir şeyi olmadan, bu odada uzunca bir süre tek başına kalan, yalnızca sorgulama için bu odadan çıkartılan Dr. B. bir gün, rastlantı sonucu gizlice eline geçirdiği bir satranç kitabından bu oyunun bütün inceliklerini öğrenmiştir. Satranç tahtası ve taşları yoktur, ancak, önce ekmek içinden yaptığı satranç taşlarıyla sonra da tümüyle belleğinde oynayarak kurumsal bir satranç ustası olup çıkar. Ancak bu tutkusu yüzünden ruhsal gelgitler yaşamaya başlar. Tedavi olup serbest bırakılır. Yirmi yıldır eline bir kere bile satranç taşı almamış olmasına rağmen Dr. B. gemideki satranç şampiyonunu insanların hayret dolu bakışları altında mağlup eder. Bu cesaretle oyunun rövanşını oynamak ister fakat netice hüsranla sonuçlanır. Stefan Zweig, Satranç'ta akıllılık ve delilik arasındaki gelgitleri çok iyi kurgulamış olduğunu bize hissettirir. Ustalıkla kurgulanmış bu kısa ve sürükleyici uzun öyküyü bir solukta okuyacaksınız.Sayfa Sayısı: 72

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pupa Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Yorumlar 1
Satranç tahtasında satranç oynamamış bir şampiyon

Dünya Şampiyonu satranç oyuncusuna karşı bir grup adam...
Adamlar şampiyonu yenemezken Dr. B. ortaya çıkar ve grubun şampiyonu yenmesini sağlar.
Bir maç daha oynanacaktır ama Dr. B. itiraz eder; hayatında bir satranç tahtası üzerinde hiç satranç oynamadığını ifade eder ve satranç zehirlenmesine nasıl tutulduğuna dair hikâyesini anlatmaya başlar.

26.05.2014

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.