Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Şeyh Safvet Efendi

Şeyh Safvet Efendi

Şeyh Safvet Efendi

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Gürer Yayınları

Hızlı Teslimat
07 Nisan
Standart Teslimat
09 - 11 Nisan
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055785635


II. Meşrutiyet'de yeniden toplanan Osmanlı Mebusan Meclisi'nde üç dönem ve Cumhuriyet'te İkinci Dönem T.B.M.M.'nde Urfa mebusu olarak bulunan Şeyh Safvet Yetkin, Türkiye'nin bu değişim ve devrim günlerinde önemli yasaları gündeme getirmiş, soru önergeleri ve eleştirileri ile bir parlamenter olarak etkin bir konumda olmuştur. Her zaman başta Urfa olmak üzere bölgenin sorunlarını Meclis'e taşımış ve çözümler önermiş; Osmanlı Mebusan Meclisi'nde bugün GAP olarak anılan projeyi o günün koşulları çerçevesinde ilk kez dile getirmiş, TBMM'nde de 53 milletvekiline öncülük ederek "Hilafaten İlgası Ve Hanedan-ı Osmanî'nin Türkiye Dışına Çıkarılması" yasa önerisini Meclis'e getirmiş ve kürsüden önerisinin gerekçelerini açıklamıştır.

Şeyh Safvet Yetkin, çok yönlü bir kişiliğe sahiptir. O, bir milletvekili olarak bu faaliyetlerinin yanı sıra Millî Mücadele'ye bir din adamı olarak katkıda bulunmuş, bir bilim adamı ve tasavvuf ehli olarak da kitaplar kaleme almış, şiirler yazmış, çeviriler yapmış ve "Tasavvuf" dergisini çıkartmıştır. Ulaş Salih Özdemir, Şeyh Safvet Yetkin'in bu yönlerinin de okurların bilgisine sunulması araştırmacılarını beklemektedir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Gürer Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

Cok guzel bir eser

Yazara yakin tarihimizden daha once hic bilmedigim cok degerli bir insan şeyh Saffet efendiyi bize tanıttığı için çok teşekkür ederim. Tarih kitaplarını zevkle okuyacağımız bir yazarla karşılaştığım için çok sevindim. Konunun ele alınış şekli itibarı ile bu konularda araştırma yapacaklara örnek bir kitap. Osmanlının son dönemini genç cumhuriyrtin meclis çalışmalarını meclis TV den izliyor gibi hissettim kendimi. Kitap sadece SAffet efendiyi anlatmıyor. Bağnazlığın  gözleri kör ettiği dönemde bir alimin insanlığı nasıl aydınlatabileceğini de gösteriyor.

06.09.2014

Güzel

Kitabı okudum. Sıkmadan insanı Cumhuriyet ve Osmanlı'nın son döneminde gezintiye çıkarıyor.

14.08.2014

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız