Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Seyyahların Gözüyle Sivas
Seyyahların Gözüyle Sivas

Seyyahların Gözüyle Sivas

Yayınevi : Yazarın Kendi Yayını - Yayınevi Genel Dizisi
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789759616434

Seyyahların Gözüyle Sivas Kitap Açıklaması


'Seyahatname', gezilen görülen yerler, şehirler, ülkeler hakkında edilinen izlenimleri kapsayan, edebi değerinin yanı sıra tarihi ve sosyolojik değerleri de olan yazı türüdür. Doğrudan gözleme dayalı olan seyahatnameler, belirli bir zaman kesitinde, belirli bir toplum ve yörenin kültürel ve ekonomik yapısını yansıtabilmekte, dolayısıyla yazıldıkları dönemle ilgili 'belge' niteliği taşıyabilmektedir. Bu bakımdan seyahatnameler, sadece edebiyatçıların değil tarihçilerin ve sosyologlarında ihtiyaç duyabildiği başvuru kitaplarıdır. Nitekim ülkemizde yerleşim birimlerinin monografileri hazırlanırken kaynak olarak seyahatnamelerden önemli ölçüde istifade edilmektedir. Seyyahların Gözüyle Sivasta 13. yüzyılın başlarından 20. Yüzyılın ilk çeyreğine kadar Sivasa gelen 25 yabancı, 2 Türk seyyahın izlenimlerine yer verilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 266

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yazarın Kendi Yayını

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 1
herkese tavsiye ederim

"Seyyahların Gözüyle Sivas" adlı kitapta, gezilen görülen yöreler hakkında edinilen intibalar, gelenekler ve görenekler hakkında içerdiği seyahatname türü genel bilgiler yanında, ABD, İngiltere, Fransa gibi politik güç merkezleri olan ülkelerin XIX. Yüzyılın başlarından itibaren Anadolu'ya silahsız akıncıları sayılan misyonerlerini gönderdiklerinden de bahsedilmektedir. Ayrıca, kitapta, söz konusu ülkelerin Anadolu topraklarına sadece misyonerlerini göndermedikleri, Sivas gibi ne ticaret merkezi, ne de liman kenti olan bu şehre konsolosluk açtıkları da görülmektedir. Dolayısıyla, Anadolu şehirlerinde açılan konsolosluklar ve misyonerlik faaliyetleri, tesadüfi değil, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nin, keza İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin Şark Meselesi politikalarının gereğidir. Seyyahların gözüyle Sivas, tarihçilerin ve sosyologların belge / kaynak niteliğinde yararlanabilecekleri bir kitaptır.

15.12.2016

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.