Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Seyyid Taha Hakkari ve Nehri Dergahı-Tasavvuf Serisi 5
Seyyid Taha Hakkari ve Nehri Dergahı-Tasavvuf Serisi 5

Seyyid Taha Hakkari ve Nehri Dergahı-Tasavvuf Serisi 5

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Nizamiye Akademi
Standart Teslimat
22 Ocak - 27 Ocak
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786051593456

Seyyid Taha Hakkari ve Nehri Dergahı-Tasavvuf Serisi 5 Kitap Açıklaması

19. yüzyılın başlarında Mevlana Halid’in Nakşibendiyye tarikatını Hindistan’dan Irak bölgesine getirmesiyle birlikte Nakşibendî-Halidîlik teşekkül etmiş ve kısa zamanda Osmanlı coğrafyasını da aşarak dünyanın değişik bölgelerine yayılmıştır. Mevlana Halid’in vefatından sonra onun halifeleri Halidîliği yaymaya devam ederken Halidîlik’ten yeni kollar oluşmaya başlamıştır. Halidîliği etkin biçimde kendi coğrafyasında devam ettiren bu kollardan biri de Seyyid Taha Hakkarî Nehrî ile oluşan koldur. Bu kol, günümüzde Türkiye-Irak-İran üçgeninin birleştiği bir nokta olan Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Bağlar (Nehrî) köyünde teşekkül etmiş ve adı geçen ülkelerde etkili olmuştur.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Saki Çakır’ın hazırlamış olduğu bu çalışmada, Nehrî kolunun teşekkülü ele alınmaktadır. Tarihî gelişim sürecinde Nehrî tekkesinde postnişin olmuş şeyhler, kolun yayılışı, etkileri, yayıldığı merkezler ve Nehrî kolunun tasavvuf anlayışı ele alınmıştır.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 16 x 23,5

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.