Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Şiir Sularında Yeniden

Şiir Sularında Yeniden

Şiir Sularında Yeniden

Yayınevi :

Kuytu Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786058476226


Şairlerdin, ömürlerini adadıkları şiiri hafife almaya kimsenin hakkı yok. Şiir ciddi bir iştir. Şiir matematiktir. Şiir güzelliğin damıtılmış biçimidir. Nuri Sağaltıcı bu yüzden önemli bir iş yapıyor. Şiiri anlamak için uğraşanların karşısına çıkan en büyük engeli ortadan kaldırmaya çalışıyor. Şiirin müziğini duymaya söz sanatları mı engel oluyor? Onları açıklıyor. Birtakım yan bilgiler mi gerekiyor? Onları veriyor. Sonuçta yalnız eğitim çağındaki gençler için değil, her yaştan insana şiiri sevdirmek, şiirin eğitiminden geçmelerini sağlamak için elinden geleni yapıyor. Sevgili Nuri Sağaltıcı`yı kutluyor: emeğinini zayi olmamasını diliyorum.
-Feyza Hepçilingirler, Öykücü, Yazar-

Bu kitabın, lise ve üniversitelerde metin inceleme çalışmalarına yararlı bir kaynak olacağına ve genç şairlerin kendilerinden önceki şairleri tanıyıp daha olgun şiir üretmelerine yardımcı olacağına inanıyorum. Cumhuriyet dönemi şiirinin iki ustasına karşı bir vefa borcunun ödenmesi yönünden de bu kitabı önemsiyorum.
-Aydın Ilgaz- (Çınar Yayınevi - Yazar)

Şiirin müziği okuruna haz verir, ancak şiiri anlamanın yolu imgelerin gizemini çözmekten geçer, imgelerin çağrışım alanlarına ulaşabilmenin yollarından biri de yapısını kavramaktır. Bu çalışmada, imgelerin yapısında söz sanatlarının izini süren ve titizlikle bunları aktarmaya ve yorumlamaya çalışan Sağaltıcı`nın ifadesiyle "imge" diye adlandırılan kapalı anlatımalrın anahtarını okurlara sunmak" amaçlanmıştır. Ciddi bir çalışma ve büyük bir emekle hazırlanmış olan "Şiir Sularında Yeniden" kitabı, şiirle ilgilenen, edebiyat eğitimi alan gençler ve meraklıları için ve özellikle Cemal Süreya, Cevat Çapan okurları için nitelikli bir kaynak olacaktır.
-Yrdm.Doç.Dr. Ümral Deveci, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kuytu Yayınları

Sayfa Sayısı : 176

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız