Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Şiirden Dergisi Sayı 44

Şiirden Dergisi Sayı 44

Şiirden Dergisi Sayı 44

Yazar: Kolektif
Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789788613322

EditördenTürk şairleri dışarıya açıldıkça, konu üstüne tartışmalar da başladı. Dışardaki imajımızı, ne kadar tanındığımızı ele alan bir dosya da Şiirden Dergisi'nde yayımladık (Temmuz-Ağustos2015, sayı 30. ) Bizim dosyada tartışmaya açtığımız biçimiyle amacımız, dışarıyla bağlantısı olan ya da böyle bir bağlantı kurma potansiyeline sahip kurumlara, şairlere bilgi bakımından yardımcı olmak, yapacaklarını planlamasında yol göstermek idi. Ancak aynı konu özellikle facebookta şiirde tanınmış şairlerce tam bir dedikodu, karaçalma, değersizleştirme üzerinden gündeme getirildi, getiriliyor. Ciddiye alınmayacak bir değerlendirmede ilgili, ilgisiz, sanki orada adı geçenlerin ciddi bağlantısı varmış gibi,  yüze yakın şairin adı verilerek, dışarıya gidip gelenlerden bazıları, özellikle de dergimiz yazar ve şairleri kast edilerek hedef alındı. Facebookta katıldığımız festivallerle ilgili paylaşımlarımız hakarete varan sözlerle yerle yeksan edildi. Aynı kişinin başka bir değerlendirmesinde ise dergimiz ve yayınevimiz yazar ve şairleri sıkı ilişkilerinden dolayı hakaretle anıldı, Türk şiirinin dışarıyla ilişkisi sağlıksız olarak nitelendirildi. Sanırım bu boyundan büyük işlere burnunu sokan, düşmansız rahat edemeyen, şiir diye miir yazan kişinin derdi, kendisinin ilişkisinin sıfır düzeyinde olması.  Bunu anlıyor, ciddiye bile almıyoruz elbette. Ancak dışarıyla bizlerden daha önce bağlantı kurmuş, ciddi bağlantıları olanların meseleyi "kişisel ilişki" olarak değerlendirmeleri anlaşılır değil.


Bu kişisel ilişkiyi yabancı ülkelerde festivallere katılan, yabancı bir dili olan herkes kuruyordur. Ancak sorun herkese karşı aynı davranılmamasında yatıyor. Bunun da tek izahı var: şiire gösterilen ilgi. Ülkemizde şiirinizin sevilmesi, önemli görülmesi dışarda da aynı şeyin olacağının garantisi değil. Sorun şiirinizin evrensel olup olmadığı, yani dışarda karşılığının olup olmamasıdır. Yoksa bu iş ne güzel yüze sahip olmakla, ne iyi dil bilmekle, ne içerde tanınmış olmakla, ne zenginlikle ilgili değil. Festivale katılan diğer şairlerin sizin şiirinizi okuduğunda gösterdiği tepkiyle ilgilidir. Yabancı ülkelerde en çok kitabı yayımlanan biri olarak bunu rahatlıkla söylüyorum. Şiirinizin dışında hiçbir şey sizin şiirlerinizin o ülkelerdeki dergilerde yayımlanmasını veya kitap haline getirilmesini sağlayamaz. Olay şiirinizin okuyanların nezdinde karşılığının olup olmaması meselesidir. Şunu da rahatlıkla söyleyeyim: kitaplarımın yayımlanması için teklif benden değil hep karşıdan geldi. Bence derin şiir yazmaya uğraşılacağına, hayatı yeniden üreten şiir konusunda düşünmeli amacı olan şairler.


 


Bu sayının "Şiir Belleği"nin şairi Ogün Kaymak. Konuşma Anıl Cihan'dan. Yazılar Metin Cengiz, Hayri K. Yetik ve Şirvan Erciyes. 1. dosya ise "Şiirde Kadın Sesi". Dosya konusunu Celâl Soycan, Metin Cengiz ve Müesser Yeniay yazdılar. Gelecek sayının konusu "Üretken Şiir". 


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

İlk Baskı Yılı : 2017

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız