Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Siyasal İslam Refah Partisi'nin Anatomisi

Siyasal İslam Refah Partisi'nin Anatomisi

Siyasal İslam Refah Partisi'nin Anatomisi

Yayınevi :

Şehir Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789753501026


Bu çalışma Erbakan liderliğindeki "Siyasal İslam" hareketinin sosyolojik özelliklerini ve değişimini inceliyor. Dr. Akdoğan'ın bu son derece değerli tezi, resmi hurafelerden de "sivil" hurafelerden de uzak, bilimsel bir çalışma...
-Taha Akyol-

Türkiye'de artık duygusallıktan uzak, bilimin ve aklın verilerine dayalı çalışmalar yapılabilmektedir. Her ne kadar belli bir bakış açısının etkilerini görsek de Yalçın Akdoğan'ın "Siyasal İslam ve Refah Partisi" çalışması bilimsel değer ve niteliği üst düzeyde olan bir yapıttır. Ülkemiz bu tür çalışmalarla Batı dünyasının ulaştığı bilimsellik düzeyini yakalayacaktır.
-Prof. Dr. Niyazi Öktem-

İslamcılık, İslami Hareketler ve siyasal İslam konuların genellikle İslamologlar araştırır. Bu araştırmaların amacı tanımlamak ve kodlamaktır. Bu açıdan daima bu araştırmalara belli bir "ihtiyat" payını koruyarak bakmak lazım. Yalçın Akdoğan'ın konuyla ilgili araştırması "daha içeriden bir bakış"tır ve çok daha açıklayıcı bilgiler içermektedir.
-Ali Bulaç-

Son yıllarda Türkiye'nin ve genelde İslam ülkelerinin siyasal gerçekliğine damgasını vuran "Siyasal İslam" ve "İslamcılık" gibi olgular üzerinde çok söz söylemekle birlikte konuyu sosyolojik bir bakışla ve bilimsel yöntemlerle ele alıp inceleyen çalışmalar, maalesef, çok sınırlı. Mevcut tercüme yahut teliflerin ekseriyeti, ne yazık ki, "oryantalist" bakışla kaleme alınmış çalışmalar. Dr. Yalçın Akdoğan bu çalışmasında "İslamcılık" ve "Siyasal İslam" gibi olguları sosyolojik temelde ve bilimsel ölçülere bağlı kalarak incelemekte, Türkiye'deki gelişimi değerlendirmektedir. Dileğimiz Türk sosyal biliminin kendi sosyal ve siyasal gerçekliği keşfetmesi ve olguları yansız ve polemikten uzak bir yöntemle ele almasıdır. Bu çalışma bu konuda iyi bir örnek olacaktır.
-Doç. Dr. Davut Dursun-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 340

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Şehir Yayınları

Sayfa Sayısı : 340

İlk Baskı Yılı : 2000

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız