Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Siyaset ve Anayasa

Siyaset ve Anayasa

Siyaset ve Anayasa

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Mehmet Turhan
Standart Teslimat
11 - 15 Ağustos
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789755202983


Bu kitabı 2 ana bölüm olarak düzenledim. Bu düzenlemede tutarlı olmaya çalıştım. 1. Bölüm siyasal bilimle, 2. Bölüm de anayasa hukuk ile ilgili sorunlarla ilgilenmektedir. Sorunlar objektif ve bilimsel bir biçimde irdelenmeye çalışılmıştır.
Kitabı oluşturan makaleler çeşitli dergilerde daha önce yayımlanmıştı. İnsan bu yazıların dergi köşelerinde unutulmasını kabul edemiyor. Bu tür makalelerin biraraya getirilerek kitap haline dönüştürülmesinin çeşitli yararları bulunmaktadır. Bu yolla daha geniş bir okuyucu kesitine ulaşılabilmekte ve çeşitli yerlerdeki yazılar biraraya gelerek daha derli ve toplu bir biçime dönüşmektedir.

Yazılarda doğru, haklı, güzel ve iyi aranmaya çalışılmıştır. Doğru, haklı, güzel ve iyinin bilimsel yolla elde edilebileceğine inandığımdan, elimden geldiğince yazılarımda bilimsel olmaya çalıştım. Ancak şu da unutulmamalıdır ki, sosyal bilimler doğa bilimlerinden farklıdır. Sorunlar ve çözümler her zaman tartışılabilir ve taştışılmalıdır da.
-Mehmet Turhan-

Bu kitap anayasa ve siyaset konusunda bazı sorunların eleştirici ve objektif bir biçimde ele alınması ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çeşitli dergilerde yayımlanmış olan makalelerin biraraya getirilmesinden oluşan bu çalışmanın, anayasa hukuku ve siyaset bilimi alanındaki bazı sorunların anlaşılmasını kolaylaştırma dışında bir iddiası bulunmaktadır.
Kitap, öncelikle hukuk ve siyaset bilimi ile uğraşanlara yöneliktir. Ancak kanımca siyaset herkesi ilgilendirdiğinden, herkesin bu çalışmadan yararlanması mümkündür. Siyaset ve hukuk tüm vatandaşların ilgilenmesi gereken olgulardır. Eğer demokrasiye inanıyorsak ve yaşatmak istiyorsak siyasal konularda bilgi sahibi olmamız gerekir. Demokrasi "halkın yönetimi" demektir. Halkın yönetim faaliyetine katılabilmesi ise bu konularda, yani siyaset ve hukuk alanlarında, bilgi sahibi olmasını gerektirir. Hukuk ve siyaset hepimiz içindir. Herkes bu konularla ilgilenmeli ve "düşünce üretmeye" çalışmalıdır.

Demokrasi yaşatılması güç bir rejimdir. Demokrasiyi yaşatmak için halkın siyasete etkin olarak katılmasını sağlamalıyız. Halkın siyasete etkin olarak katılması ise, siyasal konularda bilgi sahibi olmasını gerektirir. Bu kitap, bu bilgi sahibi olmaya ufak bir katkı getirebilirse görevini yerine getirmiş olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 304

Baskı Yılı: 1995


Dili: Türkçe
Yayınevi: Gündoğan Yayınları

İlk Baskı Yılı : 1995

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.