Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sözdizimi ve Anlambilim Cürcani

Sözdizimi ve Anlambilim Cürcani

Sözdizimi ve Anlambilim Cürcani

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Litera

Standart Teslimat
16 - 20 Temmuz
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789756329542


Cürcânî (ö.471/1078) Delâilü'l-İ'câz adlı bu eseriyle, sonraları Me'ânî adını alacak olan Arapça Anlambilimini kurmuştur. Cürcânî, sözdizimini 'nahiv manalarını arayıp bulmak' diye tanımlayarak eserin en esaslı bölümünü bunun uygulamasına ayırmıştır.

Eserde diyalog üslubunu tercih eden müellif, eserin genelinde sözdizimini lafızlarda arayan birileriyle kıyasıya tartışarak meramını ortaya koyar ve -yeri geldikçe görüleceği üzere- onların: 'Anlamlar artmaz, ancak lafızlar artar'; 'Tek tek kelimelerde fesâhatten söz edilemez. Fesâhat, ancak kelimelerin birbirine eklenmesiyle ortaya çıkar'; 'Üstünlük, lafzın sağlamlığı (cezâlet) ile olur' gibi ifadelerine yer verir. Ancak tek bir yerde bile böyle söyleyen kişinin veya kişilerin kim olduğunu belirtmez. Kur'ân'ın mucize oluşunu sözdizimini 'kelimeler arasında nahiv kurallarının gerektirdiği anlamları ve anlam farklılıklarını arayıp bulmak' diye tanımlar. Fâtiha sûresi üzerinde uygulamalı olarak verdiği bir örnekte kendisi, 'nahiv anlamları' ifadesiyle kelimenin 'mübteda, haber, sıfat, bedel vs. olmasını' kastettiğini açıkça söylemektedir.

İşte Cürcânî'nin, lafzın karşısına koyarak savunduğu anlam, kelimelerin sözdizimine girdikten sonra kazandığı 'nahiv kuralından çıkan anlam'dır. Ona göre, bu anlamın yok sayılması hâlinde sırf lafızlar üzerinde düşünülerek bir sözdizimi yapılamaz.Sayfa Sayısı: 472

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Litera

İlk Baskı Yılı : 2008

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.