Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tarihi Bitlis

Tarihi Bitlis

Tarihi Bitlis

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Kilit

Standart Teslimat
02 - 08 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786054245222

Bitlis hakkında bir kitap yazmak fikri kendiliğinden oluştu. Son elli yılda Bitlis'i tarih ve kültür açılarından ele alan bir kitap yazılmadı. Bu bakımdan bu ihtiyacı karşılamak için çeşitli dillerde kaynak ve belgeler araştırılarak bu kitap ortaya çıktı. Değişik konular ve kişiler hakkında keyifle okunacak bilgiler sunuldu.

Her insan yetiştiği çevrenin ve şehrin izlerini taşır. Zengin bir tarihi geçmişe ve üst üste gelen medeniyetlerin kalıntılara sahip olan bu şehri tanımak herkesin ve özellikle Bitlislilerin arzusu olmalıdır. Bitlis ruhu ve kadim şehrin unutulmuş zenginlikleri ana başlıklar halinde sergilendi.

Her şehrin olduğu gibi Bitlis ilinin de yükseliş ve alçalış dönemleri oldu. Büyük şahsiyetler yetişti. Önemli eserler ortaya konuldu. Doğu Anadolu'da Diyarbakır, Van gibi Bitlis de önemli bir merkez oldu. Yanlış yönlendirmeleri ortadan kaldırmak, sağlam kaynaklara dayanan bilgiler vermek amacıyla, derli-toplu, herkesin anlayabileceği bir üslupta bir eser hedeflendi. Kitapta iki bölümün çok ilgi çekeceğini düşünmekteyiz:

1) Kurtuluş Savaşında Bitlis.

2) Bitlis Lehçesinde Kelimeler.

Özgün bölümler olup, daha önce bu konulara yer verilmemiştir. Bitlis'in, Kurtuluş Savaşında önemli bir yer alması ve Atatürk'ün ilgisi vurgulanmıştır. İl Meclis'te Bitlis milletvekillerinin sayısı yüksektir (7). Tarihi bir görev yerine getirilmiştir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 184

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.