Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Teneke

Teneke

Teneke

8/10 - 6 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Yaşar Kemal
Hızlı Teslimat
03 Kasım
Standart Teslimat
04 - 10 Kasım
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789750807190


Bir Anadolu kasabasında, çeltikçi ağaların yönetmeliklere karşı gelerek ektikleri çeltik sıtmaya neden olur. İdealist ve genç kaymakam tüm tecrübesizliğiyle, sıtmaya tutulan kasaba halkı adına ağalarla mücadeleye girişir. Ancak kaymakam kasabadan, ardından teneke çalınarak sürülür. Teneke idealizm ile baskın güç arasındaki mücadelenin romanıdır.

"Teneke kuruluş halindeki milli edebiyatımızın nefis bir örneği."Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2003

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

Ahmet Rıza Güner

Çeltik tarlalarında geçen, Çeltikçi ağalarla sıtmadan  kırılan köylülerin öyküsü. Kitap iki bölüm; ilk bölümde roman, ikinci kısımda tiyatroya dönüşmüş kısmı var. Yaşar Kemal yine bir başka yazmış, her zamanki gibi. Okudukça büyüyor gözümde. Ve onunla aynı dili konuştuğumuz için çok şanslıyız. Çünkü onun yazıları diğer dillere çevrilse de hiç bir zaman bize verdiği o duyguyu bir başka ülke insanına veremez kanımca. Örneğin;“Öteki köyde firezler ipileşiyordu.”“Bakınsana halime.” “Ocağımıza çeltik ekerler.” Bunlar nasıl çevrilebilir ki, çevrilse de aynı duyguyu verir mi?Sözün özü; iyi ki bu topraklar da doğmuşum.  Ve Yaşar Kemal’i onun dilinden okuyabilmişim.

27.04.2020

Ağa baskısı ve genç bir kaymakam

Genç bir kaymakamın gittiği kasabada yaşanan olaylar anlatılıyor. Çeltikçi ağaların baskısıyla verdiği mücadele ve yaşananlar anlatılıyor. Geçmişten günümüzü değişen bir durum var mı dersiniz?

26.05.2014

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.