Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


The Historic Synagogues of Turkey - Türkiye'nin Tarihi Sinagogları
The Historic Synagogues of Turkey - Türkiye'nin Tarihi Sinagogları

The Historic Synagogues of Turkey - Türkiye'nin Tarihi Sinagogları

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
19 Haziran - 24 Haziran
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9780615239484

The Historic Synagogues of Turkey - Türkiye'nin Tarihi Sinagogları Kitap Açıklaması


Fulbright burslu Mimar Joel Zack 1996 yılında, New York'tan fotoğrafçı Devon Jarvis ile birlikte Türkiye'ye gelerek, aylar boyunca Anadolu'nun muhtelif şehir ve kasabalarını kendilerine yardımcı olan Mimar Ceren Kahraman ile gezip, sinagogları resimlemiş ve yer planlarını çıkarmışlardır. Bu geniş çaplı dokümantasyon çalışması, Türk Yahudi toplumuna ait 100'e yakın tarihi mekânın ziyaretiyle çekilen 3000 resim ve mimari çizimden oluşmaktadır.

Bu çalışma sırasında, günümüzde kullanılmakta olan sinagogların yanı sıra Anadolu'nun muhtelif şehirlerinde varlığı daha önce bilinmeyen ve eskiden sinagog olan mekânlar resimlenmiş, zamanın yıpratıcı etkisiyle bugün neredeyse tamamen yıkılmış olan Edirne Büyük Sinagogu'nun on iki yıl önceki resimleri de yer almıştır.

Bu fotoğraflardan oluşan sergi ilk kez New York'ta gösterilmiş ve New York Times gazetesinde geniş kapsamda yer almıştır. Daha sonraki yıllarda Amerika'da Washington D.C., Houston ve Seattle'da sergilenen bu tarihi çalışma Dışişleri Bakanlığı'nın desteği ile Türkiye'ye gelerek, Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar Bölümü'nde 7 - 31 Ekim 2008 tarihleri arasında yer aldı.

Gerek yurt dışında, gerekse yurt içinde ses getiren bu çalışma, Maria Eugenia Marcial'ın tasarımıyla, Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlandı. "Türkiye'nin Tarihi Sinagogları - The Historic Synagogues of Turkey"nin Türk Yahudi Mirası"nı en iyi şekilde yansıtacağına inanıyoruz.Sayfa Sayısı: 201

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Gözlem Gazetecilik Basın ve Yayın A.Ş.

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.