Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Tiroj Dergisi Sayı: 73

Tiroj Dergisi Sayı: 73

Tiroj Dergisi Sayı: 73

Yazar: Kolektif
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789786007820


Tîroj'un; Mart-Nisan Sayısında; 100 YIL ÖNCE-100 Yıl Sonra… Ermeni Soykırımı

İki aylık periyotlarla Türkçe-Kürtçe yayınlanan kültür, sanat, politika dergisi Tîroj, mart-nisan sayısında, tarihin 100 yıl öncesinde taammüden işlenmiş bir devlet suçu masaya yatırılıyor: Neler oldu?.. Mülkiyet ve servet transferinin siyasal-sınıfsal sonuçları?.. Kürtlerin rolü?.. 'Yabancı parmağı'?..vb. sorulara yanıt aramaktan ibaret değil bu. Yani mesele, Ermeni kırımının yaşandığı yüzyılın başına dair bir sosyal-siyasal arkeoloji değil sadece.

1915'te Anadolu halklarının toplumsal yaşamına vurulmuş kılıç darbesi, tarihi 'doğal' mecrasından saptıran bir 'kimyasal bozulma'ya yol açtı. Bu onulmaz bozulmanın bugüne uzayan siyasal, sosyal, ahlaki, kültürel sonuçları, 'olmuş-bitmiş' bir trajedinin ötesinde, bütün bu boyutları kapsayan muazzam bir sorumluluğa işaret etmektedir.

Tîroj da bu sorumluluğun minik bir parçasını sırtlanarak, yazılarıyla ve kapsamlı 'yuvarlak masa' tartışmasıyla, 'Yüzüncü yılda yüzleşelim' çağrısı yapıyor.

"100 yıl oldu yüzünü görmeyeli" başlıklı dosyanın işaret ettiği gibi; bu ülkenin şafağından, gününden, gecesinden koparılıp ölümün ve inkârın karanlıklarına sürülen 'yüzünü hiç göremediğimiz' axçikler, axbarigler, bizleri de 'yüz yıllık bir yalnızlığa' mahkûm edip 'gittiler'!.. Hiç bir milliyetçiliğin yerini dolduramayacağı bu yalnızlığın haritası Tîroj'un sayfalarında… 100 yıllık özlem ve saygıyla…
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 80

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Evrensel Basım Yayın

Sayfa Sayısı : 80

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız