Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Totaliter ve Otoriter Rejimler

Totaliter ve Otoriter Rejimler

Totaliter ve Otoriter Rejimler

Yazar: Juan J. Linz
Çevirmen: Ergun Özbudun
Yayınevi :

Liberte

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789756201671

Birçok ülke, rejiminin ismi farklı olsa da aynı totaliter-otoriter yönetimler tarafından yönetiliyor. Başta son derece ılımlı söy- lemlerle iktidara gelen kadrolar, zamanla totaliter-otoriter bir yapıya doğru yöneliyor ve bir süre sonra ülkede tam manasıyla totaliter-otoriter bir rejim hüküm sürmeye başlıyor. Sistemlerin bu şekilde evrilmesi, dünyanın birçok yerinde, ülkelerin benzer süreçlerden geçmesiyle mümkün oluyor. Ülkelerin izlediği tarihî seyiri dikkate aldığınızda ortaya çıkan tablo, benzer süreçlerden geçen ülkelerin benzer şekilde totaliterleştiğini-otoriterleştiğini gösteriyor. Hâlihazırda kitabın tahlil ettiği yönetim tipleri bugün hâlâ dünya gündeminde ilginç çıkışları ile dikkat çekiyorlar.
Linz’in bu kitabı, totaliter-otoriter rejimlerin iyi bir tahlilini sunar- ken, aslında bu ülkelerin yaşadığı süreçlerden sonra meydana gelen totaliter yönetimlerin tesadüf olmadığını gösteriyor. Bu mânâda, sistemin giderek otoriter-totaliter bir yapıya bürünme- si, bazı temel noktaları kavrayan biri için pek sürpriz olmuyor.
Ergun Özbudun’un çevirisi ile uzun bir süre önce Türkçeye ka- zandırılan bu klâsikleşmiş eser, uzun bir aranın ardından Liberte Yayınları tarafından tekrar meraklı okurun ilgisine sunuluyor. Ya- zılış tarihi üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen son de- rece güncel olan bu kitap, otoriter-totaliter rejimler konusunda önemli bir başvuru kaynağı olarak, alanında önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

 

 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 13 x 19

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 4. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız