Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türk Anayasa Hukuku

Türk Anayasa Hukuku

Türk Anayasa Hukuku

Yazar: Yavuz Atar
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789750251177

Türk Anayasa Hukuku Başlıklı bu kitapta, hukuk fakülteleri programlarında yer verilen anayasa hukuku derslerinin önemli bir kısmını oluşturan Türk Anayasa Hukukuna ilişkin konulara yer verilmiştir. Kitapta anayasa hukukuna ilişkin konular 1982 Anayasası çerçevesinde işlenmiştir. Ayrıca Türkiye'nin geçmiş anayasal tecrübeleri hem ayrı bir bölüm olarak incelenmiş hem de ilgili bölümlerde eski anayasalardaki hükümlerle karşılaştırmalar yapılmıştır. Bunun yanı sıra konular açıklanırken örneklere, mahkeme kararlarına, doktrindeki görüşlere yer verilmiş ve tartışmalı konularda çözüm önerileri sunulmuştur.


  Bilindiği gibi 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan halkoylaması ile 1982 Anayasasında önemli değişikliler yapılmıştır. Söz konusu değişikliklerin bir kısmı yürürlüğe girmiş olmasına rağmen, hükümet sistemi değişikliğine ilişkin hükümler henüz yürürlüğe girmemiştir. Kitabın bu baskısında 2017 değişiklikleri genel olarak açıklandıktan sonra, yürürlüğe giren değişiklikler ilgili oldukları yerlere işlenmiştir.


 Türk Anayasa Hukuku kitabı, temelde hukuk fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencilerine yönelik olarak hazırlanmış olmakla birlikte; adli ve idari yargı hâkim ve savcılık, kaymakam adaylığı sınavları gibi meslek sınavlarına hazırlananlar için de temel bir kaynak niteliğindedir. Kitabın ayrıca, okuyucuların Türkiye'nin temel anayasal sorunları hakkında yorum yapabilecek bir bilgi seviyesine ulaşmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.


 Çalışmanın tüm ilgililere faydalı olması dileğiyle…


Kitapta Bulunan Konu Başlıkları


-       Türkiye'de Anayasal Gelişmeler


-       Devletin Temel Nitelikleri


-       Temel Hak ve Hürriyetler


-       Hükûmet Sistemi


-       Yasama


-       Yürütme


-       Yargı


-       Olağanüstü Hâl ve Sıkıyönetim Rejimi


-       Anayasa ve Milletlerarası Hukuk


-       Anayasanın Değiştirilmesi


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Sayfa Sayısı : 439

Ebat : 16 x 24

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız