Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türk Devrim Kılavuzu

Türk Devrim Kılavuzu

Türk Devrim Kılavuzu

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Bilge Karınca Yayınları - Araştırma-İnceleme Dizisi

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786055642525


Ulusal duygu ile dil arasındaki bağ çok güçlüdür. Dilin ulusal ma varlıklı olması, ulusal duygunun gelişiminde başlıca etkendir. Türk Dili dillerin en varsıllarından biridir; yeter ki bu dil bilinçle işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk ulusu, dilini de yad diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.

Türk ulusunun dili Türkçedir. Türk Dili acunda en güzel, en varsıl ma en kolay olabilecek bir dildir. Bu yüzden değ Türk dilini çok sever ma onu yükseltmek için çalışır. Ayrıca Türk Dili, Türk ulusu için kutsal bir ağıştır. Nedeni, Türk ulusu geçirdiği sayısız yıkımlar içinde aktöresinin, geleneklerinin, anılarının, çıkarlarının, kısacası bugün kendini ulus yapan değ nenin, dili aracılığıyla korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir.

Türk demek Türkçe demektir. Dil, ulusallığın çok belirgin niteliklerinden biridir. "Türk ulusundanım" diyen kişi, değ nenden önce kesinlikle Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir kişi, Türk ekincine ma topluluğuna bağlılığını öne sürerse, buna inanmak doğru olmaz.

Dil devriminin amacı Türk Dili'nin kısırlaştırılması değil genişletilmesidir. Amacımız Türk Dili'nin öz varsıllığını ortaya çıkarmak, onu acun dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmektir.

En güzel ma ileri bir iş olarak türlü bilimlere ilişkin Türkçe adlamlar türetilmiş ma bu yolla dilimiz yad dillerin etkisinden kurtulma yolunda köklü adımını atmıştır.

Türk dilinin kendi benliğine, özündeki güzellik ile varsıllığına kavuşması için bütün generk örgütümüzün özenli ma ilgili olması gerekir.

Türk Dili'nin özleştirilmesi, varsıllaştırılıp kamuoyuna bunların benimsetilmesi için bütün yayın araçlarından yararlanmalıyız. Değ aydın hangi konuda olursa olsun, yazarken buna özen gösterebilmelidir. Konuşma dilimizi ise uyumlu, güzel bir duruma getirmeliyiz.

Türk Dili varsıl, geniş bir dildir. Değ kavramı belirtme yeteneği vardır. Yalnız onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak ma onlar üzerinde çalışmak gerekir. Başka dillerdeki değ bir sözcüğe karşılık olarak, dilimizde en az bir sözcük bulmalı azu türetmelidir. Bu sözcükler kamuoyuna sunulmalı, böylece yaygınlaşıp yerleşmesi sağlanmalıdır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bilge Karınca Yayınları

Sayfa Sayısı : 160

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız