Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu

Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu

Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu

Yazar: Ümmet Erkan
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786052581940

Bu kitapta Türk milliyetçiliğinin doğuşu, Türk milliyetçiliğinin en güçlü yayın organı Türk Yurdu dergisi üzerinden analiz edilmeye çalışılmıştır. Son derece zor koşullarda, bir ölüm kalım savaşı sonunda kendi devletini kuran Türk milleti, sayısız engelleri aşmıştır. Altı asırlık bir imparatorluk Batı finans kapitalizmi altında esir edilmiş, toprakları bir bir yağmalanmıştır. Kendi ülkesinde yokluk yaşayan, sermayesi komprador bir burjuvazi elinde olan Türk milleti yeniden dirilmeyi başarmıştır.

Türk milliyetçiliğinin doğuşu dönemin siyasi, iktisadi, kültürel ve sosyolojik koşulları bağlamında incelenmeye çalışılmıştır. Osmanlı Devleti’nin ağır bir buhran içinde kaldığı 19. yüzyıldan Cumhuriyetin kuruluşuna kadar olan dönem ele alınmış ve Türk milliyetçiliğini doğuran sosyolojik koşullar çözümlenmeye çalışılmıştır. Dönemin en önemli tanığı olan Türk Yurdu dergisi üzerinden de çeşitli tartışma ve polemikler, farklı görüşler analiz edilmiştir. Türk Yurdu dergisi dışında Türk milli kimliğinin inşasına katkı sağlayan Genç Kalemler, Türk Derneği Dergisi, Halka Doğru gibi dergiler ve dönemin bazı gazete ve yayınları da izlenmiştir. Dergi yazarlarının II. Meşrutiyet ve Cumhuriyet sonrası söylemlerinde meydana gelen değişmeler ve derginin farklı temayülleri de gösterilmeye çalışılmıştır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 314

Ebat : 16 x 24

İlk Baskı Yılı : 2018

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız