Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türkiye'de İslami Hareket

Türkiye'de İslami Hareket

Türkiye'de İslami Hareket

1960'lardan Günümüze

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Ceylan Yayıncılık - Yayınevi Genel Dizisi

Standart Teslimat
24 - 27 Ocak
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786059038034


Bu çalışmanın konusu İslam dini değil, Türkiye'deki İslami oluşumlar, İslami akımlardır. Çalışmada İslam dinini değil, bu dinin sınıflar mücadelesinde, değişik sınıflar tarafından nasıl kullanıldığını inceledik..

Türkiye'de İslami akımların bilimsel bir sınıflandırmasının yapıldığını, konuyla ilgili kavramlarda bir netliğe kavuşulduğunu söyleyebilmek zor.

İslamcılık akımı, ülkemizde yeterince tartışılmamış, incelenmemiştir. Biz bu çalışmada Türkiye'de 1960 sonrası İslami oluşumları, sınıfsal temelde belli başlı üç grupta inceledik. Bu grupların İslam dinini kavrayış, yorumlayış ve kullanım biçimlerini ortaya koymaya çalıştık. İslamcılık esas olarak 19. Yüzyılın ikinci yarısından sonra, Batı tarafından tümüyle sömürgeleştirilen İslam dünyasında ortaya çıkan bir ideolojiydi.

Bu çalışmada, İslami kesim içindeki sınıfsal farkları ortaya koymaya ve bu kesim içindeki muhalif anlayışları öne çıkarmaya çalıştık. Cemaatlerin uzlaşıcı, işbirlikçi, sola, demokrasi güçlerine düşman yanları şu ana kadar daha ağır bastığı halde, biz İslami hareket içindeki muhalif yanlara daha çok vurgu yaptık.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 320

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ceylan Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız