Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türkiye'nin Kimlik ProblemleriAvrupa Birliği'ne Entegrasyon Sürecinde

Türkiye'nin Kimlik ProblemleriAvrupa Birliği'ne Entegrasyon Sürecinde

Türkiye'nin Kimlik ProblemleriAvrupa Birliği'ne Entegrasyon Sürecinde

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Adres - Politika Dizisi

Standart Teslimat
18 - 20 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789752500129

(Tanıtım Bülteninden)


Kimlik, farklılıktan kaynaklanan bir modern dönem olgusudur. Kentleşme, bireyselleşme, endüstrileşme gibi süreçler üzerinden toplum bireye farklı kimlikler yüklemiştir. Bunun ötesinde kolektif kimlikler olarak sözünü ettiğimiz kategorilerin ilk habercisi, bir yandan feodal birimlerin birleşmesi diğer yandan imparatorluk- ların parçalanması ile ortaya çıkan ulusal kimlikler olmuştur. Kim- lik zamanla değişen, dönüşen ve farklılaşan dinamik bir karakter sergilemektedir.


Kimlikler bir yandan toplumsal yapı içerisinde yaşamanın doğal bir gerekliliği olarak kendini gösterirken, bir yanıyla farklı amaçlar, ideolojiler ve siyasal emeller uğruna şe- killendirilen kurgulardır aynı zamanda. Günümüzde kimliklerin bu denli revaçta olmasının nedeni, iki binli yılların başından itibaren kimlik siyasetinin küresel siyaset arenasının en belirleyici para- metresi olmasından kaynaklanmaktadır.


Nitekim elinizdeki kitap, Avrupa kimliğinin oluşum süreçlerini Antik Yunan’dan günümü- ze geçirdiği safhalar ve tarihi dönüm noktalarından hareketle analiz etmekte ve Türk kimliğinin Avrupa kimliğiyle ilişkilerini idi- osyncratic (nevi şahsına münhasır) ve etnometodolojik boyut- larıyla sosyo-politik bir mukayeseye tabi tutmaktadır. Bu tarihsel ve sosyolojik arkaplan, bugün Türkiye-Avrupa Birliği müzakere süreçlerinin gelecek perspektifine dair ciddi ipuçları verecektir.


Bunun yanı sıra bu eser, Avrupa’nın aydınlanmacı ve Avrupa merkezli uygarlık oluşturma söylemlerine dayalı bir hegemonik kültür oluşturma iddialarını, “oluşturucu ötekilik” (constitutive otherness) yaklaşımı ve teziyle çürütmeyi amaçlamaktadır.

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 232

Ebat : 13 x 19 cm

İlk Baskı Yılı : 2016

Baskı Sayısı : 3. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız