Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Türkmen Türkçesi - Türkiye Türkçesi Deyimler Sözlüğü
Türkmen Türkçesi - Türkiye Türkçesi Deyimler Sözlüğü

Türkmen Türkçesi - Türkiye Türkçesi Deyimler Sözlüğü

Yayınevi : Etkileşim
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786051314457

Türkmen Türkçesi - Türkiye Türkçesi Deyimler Sözlüğü Kitap Açıklaması


Deyimler, gerçek anlamlarından az çok ayrı bir anlam içeren kalıplaşmış sözlerdir. Bunlar, taşıdıkları anlatım değeri bakımından dilde önemli bir yere sahiptirler. Doğru ve yerinde kullanıldıkları zaman anlatıma büyük bir zenginlik katarlar.

Türk dünyasında kullanılan deyimlerin öğrenilmesi, kültürel zenginliklerimiz için son derece önemlidir. Yıllar önce bu durumu çok iyi kavrayan Mehmet Kaplan, şunları ifade etmiştir:

"Türkiye dışında yaşayan yüz milyona yakın Türkün konuşma ve yazı dili de bizi ilgilendirir. Bütün Türklerin kullandıkları dili, deyimleriyle tespit eden bir lügate ihtiyaç vardır. Dilciler, umumiyetle muhtelif Türk şiveleri arasındaki fonetik benzerlikler ve farklar üzerinde duruyorlar. Kelime ve deyimlerin mana bakımından mukayesesi kültür yönünden daha mühimdir."

Türk lehçelerine ait metinlerin aktarılmasında ise, çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bunların önemli bir kısmı, deyimlerin yanlış aktarılmasıyla ilgilidir. Bu sıkıntılar, lehçeler arası deyim sözlüklerinin hazırlanmasıyla giderilecektir.

Elinizdeki eser, anılan ihtiyaçlardan doğmuştur. Faydalı olmasını temenni ediyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Etkileşim

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.