Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ulysses
Ulysses

Ulysses

8/10 - 17 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: James Joyce
Çevirmen: Nevzat Erkmen
Standart Teslimat
14 Haziran - 19 Haziran
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789753631488

Ulysses Kitap Açıklaması

Ulysses

Çığır açıcı anlatım biçimi ve kurgu teknikleri ile modern edebiyatın babası olarak anılan James Joyce, Ulysses romanı ile günümüzde de sıkça konuşulmaya devam ediyor. Edebiyatta modernizm akımının en güçlü örneği olarak görülmesinin yanı sıra postmodern romanın da başlangıcı sayılan Ulysses, Joyce’un dünya edebiyatına bıraktığı en büyük miras olarak değerlendiriliyor. Okur karşısına ilk olarak 1918 yılında tefrika halinde çıkan roman, 100 yılı aşkın zamandır dünyanın en çok tartışılan ve ilham alınan yapıtları arasında yer alıyor.

Ulysses, zaman çizgisinin doğrusal olmaması ve bilinç akışı gibi teknikleri de içermesi nedeniyle, döneminde kaleme alınan eserlere göre oldukça farklı bir okuma deneyimi sunuyor. Romandaki olayların hem anlatıcı hem de ana karakterlerin ağzından anlatılması, hakim bakış açısı yönüyle de esere farklı bir derinlik katıyor. Bu kitabı okurken, Joyce’un edebi dehasına hayranlık duymaktan siz de kendinizi alamayacaksınız.

Dublin’de Bir Gün…

Ulysses romanı, Dublin’de gezintiye çıkan iki farklı karakterin yaşadığı 24 saatlik bir zaman dilimini anlatıyor. 16 Haziran 1904 tarihinde geçen romanda, asıl ana karakteri ise mekan oluşturuyor. Romanın kurgusal temelini Homeros’un Odysseia adlı eseri üzerine kuran yazar, oluşturduğu karakterlerle okura kendi yaşamını ve düşüncelerini aktarıyor.

Joyce, roman karakterlerinden Stephen Dedalus’u düşünce bakımından “sanat”ı temsil eden genç bir adam olarak anlatırken; Leopold Bloom karekterini ise okurun karşısına “bilim”i temsil eden Yahudi bir reklam toplayıcısı olarak çıkarıyor. Buna göre Stephen daha soyut bir bakış açısına sahipken, Leopold ise somut bir fikirsel düzlemde ilerliyor. Ve söz konusu karakterler, esasında Joyce’un gençlik ile olgunluk dönemlerinin birer tasvirini oluşturuyor.

Bunu Biliyor Muydunuz?

Ulysses romanı, ilk olarak 1918 ve 20 yılları arasında Little Review adlı İngilizce yayın yapan bir dergide küçük parçalar halinde yayımlandı. Ancak hakkındaki eleştirilerin yargı sürecine taşınması nedeniyle yayımı tamamlanamadı. Eser, sonrasında 1922 yılında Paris’te kitap haline getirildi. Fakat Joyce’un karmaşık notları ve Parisli yayımcıların İngilizce bilmemesi nedeniyle birçok hata ile dolu olarak basıldı. Joyce’un görme sorunlarından dolayı yeniden düzenleyemediği roman, en olgun ve hatasız haline ancak 1984 yılında ulaşabildi.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Üzerinden geçen yıllara rağmen hala dünyanın en sıra dışı romanlarından biri olarak gösterilen Ulysses’i yoksa siz hala kütüphanenize eklemediniz mi? Bu eşsiz yapıta avantajlı fiyatlar ve sepete özel fırsatlarla sahip olmak için geç kalmayın, siz de hemen şimdi sipariş verin!

 

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Yorumlar 3
Zor

Asla, asla ama asla tam anlamıyla anlayamayacağınızı bilerek okuyun. İnanın kimse başaramadı. Bu kitap, algı sınırlarının ve hatta iyi okuyucu seviyesinin oldukça üzerinde bir atmosferde.

27.02.2021

Gerçek sanat

Çevrilmesi kadar okunmasının da tıpkı Proust gibi zor olduğunu söylemek mümkün. Ancak zorluğu kadar da büyük ve önemli bir eser olduğunu gösteriyor.

23.11.2020

baş yapıt

Nevzat Erkmen'in büyük bir uğraşla Türkçeye çevirdiği ve her seferinde 'kahretsin artık çevirmeyeceğim, yarın geri veriyorum işi' diyerek kırk yılda tamamladığı, dünyanın en zor tercüme edilen romanı unvanına sahip, topu topu bir günlük bir zaman dilimini ele alan bu James Joyce'un muhteşem yapıtı (tabii mümkünse) mutlaka okunmalı ve kütüphanenizin baş köşesinde bulunmalıdır. Ayrıca beraberinde yine Nevzat Erkmen tarafından yazılan Ulysses Sözlüğü mutlaka alınmalıdır.

26.02.2014

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.