Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Vahdettin Han-Söz Konusu Vatan

Vahdettin Han-Söz Konusu Vatan

Vahdettin Han-Söz Konusu Vatan

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Yasin Özen
Yayınevi :

Pergole - Edebiyat Dizisi

Standart Teslimat
01 - 03 Şubat
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786056715624

"Ben bu makam için hazırlanmadım.

Çocukluğumdan beri vücutça rahatsız olduğumdan layikiyle tahsil edemedim.

Yaşım kemale erdi, dünyada bir emelim kalmadı.

Biraderle hangimizin evvel gideceğimiz malum olmadığından bu makamı bekleyişte değildim.

Fakat takdiri ilahi böyle teveccüh etti, bu ağır vazifeyi deruhde eyledim.

Şaşmış bir haldeyim, bana dua ediniz."

 

Osmanlı Devleti’nin son padişahı Vahdeddin Han, tahta geçtikten kısa bir süre sonra bu sözlerle kendisine yönelmiş bakışların sahiplerine seslenmekteydi. Tahta çıkışını ateşli bir külün üzerine oturmakla eş tutan ve karşılaşılabilecek sorunlar apaçık ortada iken bu görevi omuzlarına yüklenmeyi kabul eden Vahdeddin Han bunun sebebini tek bir cümleyle açıklıyordu; “Söz Konusu Vatan”

 

Birinci Dünya Savaşından mağlup bir şekilde çıkan ve düşman kuvvetleri tarafından işgal edilip paylaşılmaya başlanan devleti kurtarmanın tek çaresini Anadolu’dan başlatılacak yeni bir mücadelede gören Vahdeddin Han, özel olarak seçmiş olduğu paşaları Anadolu’ya yollarken bir paratoner misali tüm şimşekleri kendi üzerinde topluyordu. İzlemiş olduğu oyalama politikası ile iki taraf arasında kalan ve bin bir türlü sıkıntılar çeken Vahdeddin Han tüm bunlara katlanmasının sebebini de tek bir cümleyle açıklıyordu; “Söz Konusu Vatan”

 

Başlatılan mücadeleye maddi ve manevi tüm desteklerini sunan Vahdeddin Han, daha sonrasında bu mücadelenin karşısındaymış gibi gösterilerek hain ilan ediliyordu. Daha da kötüsü atalarından miras kalan vatan topraklarından çıkıp gitmesi isteniyordu. Vahdeddin Han, istemeyerek de olsa belki bir gün geri gelirim umudu ile vatandan ayrılırken arkasından “hain”, “”kaçtı” gibi iftiralarda bulunuluyordu ama O, sessiz kalmayı tercih ediyor ve bunun sebebini de tek bir cümle ile açıklıyordu; “Söz Konusu Vatan”

 

Vatanından uzakta sürgün hayatı yaşarken çekmiş olduğu sıkıntıların yanı sıra bir de ardından yayılmakta olan iftira dolu haberleri gördükçe iyice üzülen Vahdeddin Han, hiçbir şikâyet ve olumsuz davranışta bulunmuyordu. Bunun sebebini de yine tek bir cümle ile açıklıyordu; “Söz Konusu Vatan”

 

Bu romanda “Söz Konusu Vatan” diyerek çıkmış olduğu bu zorlu yolda tek başına bırakılan, vatanından sürgün edilen ve hatta cenazesinin bile vatan topraklarına kabul edilmediği son Osmanlı padişahı Vahdeddin Han’ın hayat öyküsünü okuyacaksınız. Romanın sonunda ise gerçeklerin hiçte anlatıldığı gibi olmadığını ve Vahdeddin Han’ın yapmış olduğu fedakârlıkların farkına varacaksınız.

(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 14x20

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız