Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi 2 - Turizm ve Rekreasyon Yapıları

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi 2 - Turizm ve Rekreasyon Yapıları

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi 2 - Turizm ve Rekreasyon Yapıları

Yayınevi :

YEM Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786056100024


VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin (TSMD) başlattığı VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi, farklı yapı türlerini eksen alarak, Türkiye çağdaş mimarlık ortamını belgelemeyi, tartışmayı ve yeni çalışmalar için zemin oluşturmayı hedefliyor. VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi projesinin ikinci kitabında, turizm ve rekreasyon yapıları ele alınıyor.Kitapta,Türkiye'deki mimarların yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarının yanı sıra, yabancı mimarların Türkiye'de hayata geçirdiği projelere de yer veriliyor. 2000 yılından sonra inşa edilen otel, tatil köyü, pansiyon, restoran, kafe, bar, misafirhane, eğlence merkezi, sosyal tesis, kamp, yol üstü tesisleri gibi turizme yönelik yapı projelerinden 50 projeye yer veriliyor. Kitapta her bina için kendi mimarının yorumunu ve tüm projelere değerlendirme yazan Deniz Güner'in her bina için bulunduğu çevre bağlamında konumunu inceleyen, tasarım, strüktür, getirdiği yenilikler ve kullanıcıları açısından binaların tasarım yorumlamasını okuyarak kitabı tamamlamak mümkün kılınıyor. Binaların künyesinde yer alan QR kodları ile elinizdeki akıllı bir telefonla kitaba sığmayan bilgilere, binanın harita üzerindeki yerine ve pek çok farklı görsele web sitesine bağlanarak okumak mümkün. Türkiye'deki mimarlık ortamından bir kesit alan kitapta projelerin yanı sıra son dönemde işleriyle öne çıkan mimarlar ve mimarlık ofisleri de kısa tanıtımlarıyla yer alıyorlar.

Zekiye Nazlı'nın tasarladığı, Banu Binat & Neslihan Şık'ın editörlüğünde, Deniz Güner'in mimari eleştirileri eşliğinde hazırlanan kitap turizmci, mimar ve sosyolog bakış açısından modern insanın iş dışı boş vakit ve tatillerini geçirdiği yapı türlerini sektörün yansımalarıyla inceleyen değerlendirme yazıları ile başlıyor. Sosyolog Doç.Dr. Zafer Yenal, Türkiye'deki turizm yapılarının hikayesinin baş kahramanı olan Tuncay Çavdar, turizm sektöründen Tavit Köletavitoğlu ve bu konuyu akademik olarak inceleyen Dr.Sedef Doğaner kendi uzman bakışlarını aktardılar.

Katkıda bulunanlar;

Banu Binat, Neslihan Şık, Doç.Dr.Deniz Güner, Yeşim Hatırlı, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Arzu Uludağ Elazığ, Erkut Şahinbaş, Didem Özdel, Garrett Hubing, Erkan Nazlı, Zekiye Nazlı, Bahar Siber, Ertuğ Uçar, Kenan Öztürk, Zafer Yenal, Tavit Köletavitoğlu, Sedef Doğaner, Tuncay Çavdar, Atilla YücelSayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Endüstri Merkezi Yayınları

Sayfa Sayısı : 336

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

İyi ki var ama tatmin edici değil..

Kitapta emeği geçen herkesin eline sağlık; yerli yayınları destekliyor ve takdir ediyorum. Yalnız, bir  mimar olarak TSMD destekli bir kitabın foğoğraftan çok çizim içermesini beklerdim. Tam sayfa fotoğrafların yer aldığı kitap daha ziyade yapıların imaj ve dekorasyonuna yer veriyor. Çizimlerse sayfa altlarında, okunaklı olmayan ebatlarda basılmış. Biraz daha yapılardaki mimari kurguya, mekan organizasyonuna yer verilmeliydi diye düşünüyorum. Otellerin profesyonel fotoğrafları ve mimarların özgeçmişleri web sayfalarında zaten var. O zaman bu kitaba neden ihtiyaç duyalım?

04.12.2013

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız