Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Voleybol Antrenörlerinin Mesleki  Yeterlikleri

Voleybol Antrenörlerinin Mesleki Yeterlikleri

Voleybol Antrenörlerinin Mesleki Yeterlikleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
04 - 08 Haziran
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786057662200

Bireylerin mesleklerine yönelik yeterlik inançları o meslekle ilgili davranış sonuçlarını ve başarılarını olumlu ya da olumsuz biçimde etkileyebilir. Aynı şekilde bireyin yeterlik inancı kendi tutum, davranış ve mesleği yoluyla başkalarının yeterlik inançlarını da olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Sporcunun sahip olduğu bütün yetenekler onun başarılı olmasında etkili olmaktadır. Bunun yanında sporcunun sahip olduğu yetenekleri biçimlendirerek sporcuya yön veren kişi ise antrenördür. Sporcular, yetenekleri ve çalışkanlıklarının yanında, öğrenmek ve kazanmak için her zaman bir antrenörün yardımına ihtiyaç duyarlar. Bireyin öğrenmesi ve güdülenmesi üzerindeki büyük etkisinden dolayı “Yeterlik”, öğrenme ve eğitim-öğretimde önemli bir konumdadır. Antrenör yeterliği, sporcuların öğrenmeleriyle ilgilenmesine rağmen sporcunun yarışma başarısını etkilemeye de odaklanmıştır. Ancak antrenör yeterliğinin sporcuların öğrenme ve deneyimleri üzerindeki olası önemli katkısı ve etkisi bilinmesine rağmen büyük ölçüde keşfedilmemiştir.

Birbirinden çok farklı özellikleri olan spor dalları açısından değerlendirilecek olursa antrenörlerin sahip olması gereken yeterliklerin önemi daha da anlaşılır olmaktadır. Antrenörün yeterlik inancı, spor eğitiminin niteliğini, kullanılan yöntemler ise sporcunun öğrenmeye katılımını ve sporcunun öğretilenleri anlayıp uygulayabilmesini etkileyebilir. Bu durum da sporcuların sportif yeterliklerinin gelişim düzeyini ve başarı durumlarını belirleyebilir. Bu nedenle, antrenörlerin spor eğitim sürecinde üst düzeyde yarar sağlayabilmek adına, yüksek seviyede mesleki yeterliğe sahip olmaları gerektiği beklenebilir.

Bir takım sporu olan voleybolda; antrenörlere, mesleki uzmanlık isteyen birbirinden ayrı önemli görevler yüklenmekte ve başarılı olmaları beklenmektedir. Bu bağlamda voleybol antrenörlerinin mesleki yeterlik inançlarının gücü onların başarılarını doğrudan etkileyebilir. Bu çalışmada; “Yeterlik” kavramı voleybol antrenörleri özelinde araştırılarak, voleybol antrenörlerinin mesleki yeterlik kaynakları belirlenmeye çalışılmıştır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Ebat : 13,5 x 21,5

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız