Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yanlış-Doğru Cetveli

Yanlış-Doğru Cetveli

Yanlış-Doğru Cetveli

İşçi Sınıfı Tarihi Yazımında İnatçı Hatalar

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Epos Yayınları

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789756790809


"Bir konuyu iyi öğrenmenin yollarından biri, yapılmış hataları tartışmaktır.

Bu kitapta hem "işçi sınıfı tarihi" olarak yazılmış kitaplar, hem de işçi sınıfı tarihini içeren kitaplar ele alındı. "İşçi sınıfı tarihi"ni anlatan çalışmaların büyük bölümünde "ne oldu?" "nasıl oldu?" ve "niçin oldu?" sorularına yanıt bulunamaz.

İşçi sınıfı tarihine ilişkin hatalar çok çeşitlidir. Bu kitabın konusu da bu hatalardır. Kitabın amacı, yapılan yanlışların belirlenmesi ve hatırlatılması aracılığıyla işçi sınıfı tarihinin daha iyi öğrenilmesini sağlamaktır.

Hataların bir bölümü, işçi sınıfı tarihini kavramadan görüş açıklayanlara, bilgi sahibi olmadan görüş geliştirenlere ve (nihayet hayata) yön vermeye çalışanlara aittir. Bazı hatalar ise yapıyı ve dinamikleri kavramaya ve anlatmaya çalışanların belge eksikliği veya dikkatsizliğinin ürünüdür.

Çalışmaların bir bölümünde olaylar ve süreçler yanlış anlatılmıştır; neden-sonuç ilişkileri tutarsızdır.

Bazı çalışmalarda ise komiklik düzeyine varan abartmalar, efsane yaratma çabaları söz konusudur. Eric Hobsbawm, tarihçinin görevi başkalarının unuttuklarını hatırlamaktır, demektedir. Efsane yaratmak bu görev kapsamında değildir.
Araştırmacının ya da tarihçinin görevi ve amacı, önce olanları saptamak, daha sonra bu olanların nedenlerini ve oluş süreçlerini kavramaya çalışmaktır. Bir çalışma, "o" sürece damgasını vuran 'büyük' ve 'küçük' konjonktürel etmenlerin/aktörlerin de doğru belirlenmesini, ikincil önemdeki etmenlerin analizden soyutlanmasını da içer(ebil)ir. Toplumsal süreçlere müdahale edebilme, ancak böyle bir araştırma yöntemini içeren yaklaşımla olanaklıdır."
-Yıldırım Koç-Sayfa Sayısı: 232

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Epos Yayınları

Sayfa Sayısı : 232

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız