Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yaşama Tutunmak İçin Nedenler

Yaşama Tutunmak İçin Nedenler

Yaşama Tutunmak İçin Nedenler

Yazar: Matt Haig
Çevirmen: Mustafa Salih Kurt
Yayınevi :

Kolektif Kitap

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055029463


Yaşama Tutunmak İçin Nedenler, despresyon ve endişeyle yaşayanlar için faydalı tüyolar ve önerilerle dolu, melankoli ve komediyi bir araya getiren, daha iyi yaşamak, sevmek ve hissetmek için duygusal ve keyifli bir yaşam rehberi.

"Derler ki delilik, böyle deli bir dünyaya verilen mantıklı bir tepkidir. Belki depresyon da gerçekte hiç anlamadığımız bir yaşama verdiğimiz tepkidir."

Matt Haig, intihar edenlerin büyük çoğunluğunu depresyondaki insanların oluşturduğu, dünyanın hemen her yerinde antidepresan kullanımının arttığı günümüzde, zihinsel acılarını paylaşarak bizi tünelin sonundaki ışığa doğru yürümeye davet ediyor. Ama bu yolda tüneli de ışığı da sorgulayarak ve sorgulatarak. "Düşüncelerde meydana gelen bir hastalıktır," diyor Haig, depresyon için. Görünmez olan bu hastalığı görünür kılarak, bizi toplumsal beklentilerin kıskaçlarından özgür bırakarak, severek, konuşarak, okuyarak, yavaşlayarak üstesinden gelmenin yollarını gösteriyor.

Haig, kendi deneyimlerinden ve mücadele yöntemlerinden yola çıkarak, zihnimizin karanlığına sadece meydan okuyarak değil, onu dinleyerek ve anlayarak daha iyi bir insan olmanın ipuçlarını veriyor. Yaşama Tutunmak İçin Nedenler, daha iyi hissetmenin mümkün olmadığını düşündüğümüzde, bazen tek başımıza yürümenin ya da konuşmanın bile zulüm geldiği anlardan suçluluk duymadan, yaşama ucundan da olsa tutunabilmek için yazılmış alçakgönüllü bir manifesto.

Yaşama Tutunmak İçin Nedenler, yavaşlamanın kabul görmediği bir zamanda unuttuğumuz alışkanlıklarımızı geri çağırıyor. Düşüncelerimizden korkmadan onları kabullenmenin ve ilişki kurmakta zorlandığınız bir yaşamdan keyif almanın aslında hiç de sihirli olmayan yollarını işaret ediyor. Haig'in zihninden geçenleri okudukça kendinizi daha iyi görecek, kendi dehlizlerinize inmeye daha kolay cesaret edeceksiniz.

Uzun yıllar depresyona karşı mücadele veren ve çıkış yolunu yazmakta bulan Matt Haig hem yetişkinler hem de çocuklar için romanlar yazıyor. Haig'in kitapları İngiltere'de ve Amerika'da çok satanlar listesine girdi. Depresyondayken kaleme aldığı İnsanlar (çev. Elif Ersavcı, Kolektif Kitap 2015) 21 dilde okucuyla buluşurken, 2015 yılında Canongate Books tarafından basılan son romanı Yaşama Tutunmak İçin Nedenler 13 dile çevrildi. Matt Haig'in diğer kitapları arasında The Last Family in England (2004), The Dead Fathers Club (2006), Shadow Forest (2007), The Possession of Mr Cave (2008), The Radleys (2010), Echo Boy (2014) bulunuyor.

Sunday Times En Çok Satanlar listesinde 2. sırada yer almıştır.
2016 Dünya Kitap Gecesi'nde dağıtılacak 15 kitap arasında seçilmiştir.

"Haig'in zihinsel çöküşünün ve iyileşme sürecinin hikayesi, depresyon üzerine anlatıların içinde en samimi, ileri görüşlü ve kullanışlı olanıdır."
-Sunday Times-

"Büyüleyici ve ustaca kaleme alınmış."
-Ian Rankin-

"Yaşama Tutunmak İçin Nedenler muhteşem bir kitap. Tek oturuşta bitirdim. Dokunaklı, komik, kışkırtıcı ve kocaman bir kalbe sahip. Depresyondan muzdarip olmuş ya da muzdarip olduğunu bildiğiniz herkesin okuması gerek (yani herkesin)."
-S J Watson-

"Matt Haig çok zor ve hassas bir konuyu gün ışığına çıkarıyor. Onun bu dolaysız, gözü kara ve son kertede kendi deneyiminin müspet anlatısı birçok insanın elinden tutacaktır."
-Michael Palin-

"Depresyon hayatınızda ne kadar ön plana çıksa da, aslında size nüfuz etmemiştir. Banal duyulabilir ama şunu söylemeliyim: Siz birer gökyüzüsünüz. Bulutlar gelip gökyüzüne hükmedebilir ama gökyüzü hâlâ gökyüzüdür. Depresyon her şeyin daha da kötü gideceğini fısıldar size ama bu onun bir belirtisi. Gücü depresyonun eline vermeyin ve ona hiç güvenmeyin."
-Guardian- (19 Ocak 2016 tarihli röportajından)

"Yaşamınızda acı hep olacak. Acıyı tamamen uzaklaştırırsanız, herkes sonsuza kadar yaşar ya da her şey yolunda giderse, orada ne sanat, ne müzik, ne de aşk olur. Hepimiz sıkıcı bir mutluluk hâline sıkışıp kalırız. Bir parça depresyon, daha önce şükretmediğiniz şeyler için şükretmenizi sağlar. Mesela yaşıyor olmaya. Ölümü düşünmek, yaşamı analiz etmenize yardım eder. Endişe, meraklı olmanızı, meraklı olmanız anlamanızı sağlar."
-Tempo Kitap-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

İlk Baskı Yılı : 2015

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız