Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yaşar Nezihe Bükülmez

Yaşar Nezihe Bükülmez

Yaşar Nezihe Bükülmez

Yayınevi :

Gece Kitaplığı

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786053241355


Yaşar Nezihe Bükülmez,29 Ocak 1882 (17 Kanun-i sâni 1297) tarihinde Şehremeni semti Baruthâne yokuşunda harap bir evde dünyaya geldi.Şairenin kendisinden bahseden kaynaklarda doğum tarihi farklı gösterilmektedir. Bu farklılıkları Rumî yılın Miladî yıla çevrilmesinde ortaya çıkan hatalar olarak kabul edebiliriz.Gerek Yaşar Nezihe'nin Taha Toros'a teslim ettiği kendi hal tercümesinde gerekse Feryadlarım'da verilen tarihlerin aynı olması onun 29 Ocak 1882'de doğduğu kanaatini güçlendirir.

Babası Kadri Efendi,şehremânetlerinde hademe idi. Rivayete göre Kadri Efendi'nin aile kökleri İmam Zeynelâbidin'e kadar uzanmaktadır.Annesi (Kadri Efendi ile evlendiğinde ismi beğenilmeyerek Eda'ya çevrilen) Kaya Hanım,Kırım-Bahçesaraylı bir aileye mensuptur.

Yaşar Nezihe beş çocuklu bir ailenin üçüncü ve yaşayan tek çocuğudur.Küçük yaşta ölen kardeşlerinin akıbetine uğramasın diye kendisine Yaşar Zeliha adı verilmiştir. Fakat Nezihe Hanım'ın ilk eşi Âtıf Zahir Efendi, onun isminden hoşnut olmayarak "Yaşar Zeliha"yı "Yaşar Nezihe"ye çevirir.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 565

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Gece Kitaplığı

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız