Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yaşlanan İnsanlık Gençleşen Kapitalizm - Osman Akınay

Yaşlanan İnsanlık Gençleşen Kapitalizm - Osman Akınay

Yaşlanan İnsanlık Gençleşen Kapitalizm - Osman Akınay

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Agora Kitaplığı

Standart Teslimat
31 Ekim - 06 Kasım
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786051030319


Daha önce "Nostalji ile Ütopya Arasında" başlıklı bir kitabı bulunan ve ağırlıklı olarak "Birikim" dergisinde çıkmış makaleleriyle tanınan Şükrü Argın'la yapılan bu söyleşi kitabı, tam da kapitalizmin küresel çapta şiddetli bir kriz yaşadığı dönemin ortasında, dünyanın geçirdiği köklü dönüşümlere ve Sol'un önündeki güçlükler ile imkânlara odaklanıyor.

Argın'ın günümüze dair en çarpıcı gözlemlerinden birisi, kapitalizmin dünyanın her tarafına nüfuz edip "pan-kapitalizm" evresine ulaştığı bir tarihsel kesitte ortaya çıkan siyasetin buharlaşması ve her kesimi içine alan temsil krizi. Bu sürecin asıl kökü, kapitalizmin 1960'lı ve 1970'li yıllarda geçirdiği yapısal dönüşüme dayanıyor. Önce sosyal devleti, sonra Sosyalist Blok'u alt eden dünya kapitalizmi, üretim odaklı bir kapitalizmden tüketim odaklı bir iktisadi sisteme kayıyor. Söz konusu dönüşümün en vahim tarafı, her türlü "kamusal görev yükü"nden kurtulan devletin, şiddetin özelleştirildiği bir süreçte adım adım "saf devlet"e doğru evrilmesi. Buna paralel olarak, "kamusal iyi" kavramının itici gücünden mahrum kalmış insanlığın, faşizmden de ağır sonuçlara yol açabilecek bir yola girmesi.

Büyük tehlikenin bizi beklediği yer de burası: İnsanlık giderek mecalini yitirirken, kapitalizmin her daim ataklığını devam ettirip gençleşmesi...Sayfa Sayısı: 208

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Agora Kitaplığı

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.