Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Yatılı Düzlükleri

Yatılı Düzlükleri

Yatılı Düzlükleri

Yayınevi :

Alakarga

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786056309403


İ zzet Dönmez, ilk romanı Yatılı Düzlükleri ile Alakarga'da. Okumaya başlar başlamaz göreceksiniz; Yatılı Düzlükleri, başka romanlara benzemiyor. Yazarının daha ilk satırlarda ilan ettiği üzere, bu metin, sistem karşıtlarının sesi. İnsanı "öğüten" eğitim sisteminin çürüyen yüzünü gözler önüne seriyor. Üstelik bunu, o sistemin "imlasına" da karşı çıkarak yapıyor.

Yatılı Düzlükleri, Anadolu'nun adı anılmayan bir bozkır kasabasındaki bir yatılı okulda geçiyor. Dostlukları adına birbirlerinin yerine dayak yemeyi, aşağılanmayı, yaşanan vahşete, muhbirliğe, tecavüze, işkenceye başkaldırmayı başarabilen üç arkadaş...Ve baştan sona hayranlıkla okunacak bir ilk yapıt...Sayfa Sayısı: 112

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Alakarga

Sayfa Sayısı : 112

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

YATILI DÜZLÜKLERİ üzerine...

Hem konusu hem dili hem de yazılış tekniğiyle dikkat çekici bir eser..Ayrıntıya girmek gerektiğinde konuya ilişkin değerlendirme yapmadan şunu da söylemek gerekir ki yazar bu mükemmelliğe çok yakın duran eserden sonra, ikinci eserini ortaya koyarken çok zorlanacaktır. Asıl edebiyata ve edebiyat tarihine tutunma mücadelesini ikinci kitabıyla verecektir.Konu her ne kadar yıllardır okunulan, üzerine çok yazılan bir konu olsa da yazar İzzet Dönmez'in gerçekçi ve bir o kadar da ironik bakış açısı dikkat çekicidir.
Üç çocuğun ve dolaylı yoldan başka çocukların ve de özellikle öğretmenlerin yatılı okulundaki yaşamlarının mercek altına alındığı roman, yazarın  teknikte de açık ve net ortaya koyduğu gibi yaşama bir baş kaldırış, bir kafa tutmadır.
Hiç noktalama kullanmamasına rağmen okuru hiç yormadan, anlamı hiç bulandırmadan yazılmış olması yazarın ustalığını göstermektedir.
Romanın konusunun farklı zaman dilimlerinde açılan toplumsal bir dosya olmasının verdiği kaygı, yazarın sesli düşünme tekniğiyle, okuru sıkmayan yazım tarzıyla ortadan kalkmıştır.
Yazar tanrısal öğeleri melek, sonsuzluk, ölüm...gibi kavramlarla "çocuk" öğesi ve bunlara bağlı olarak da yağmur, dans, masumiyet gibi, huzur ve dinginlik veren unsurları birbirine bağlayarak konuya mistik bir hava vermiştir.  
Teknik cümlelerden çıkmak gerekirse..Açıkça tekrar söylemeliyim ki kitap çok ama çok etkileyici..Okunmaya değer...Zamanınız kıymetliyse ve gerçek bir eser, edebi bir eser okumak istiyorsanız Yatılı Düzlükleri'ni muhakkak okuyun...

02.07.2012

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız